Tehotenstvo
 

Bezpodmienečne prijaté


Takmer pred rokom som pocítila, že mám usporiadať stretnutie rodín, ktoré rodili doma, alebo sa na pôrod doma pripravovali. Vedela som, že mám pozvať aj moju duchovnú učiteľku, pani Tatianu Hanšutovú. Viedla požehnanie, ktoré nám sprostredkovala zo Svetla. Verím, že aj vďaka nemu všetky prítomné tehotné žienky spokojne porodili doma. Rozprávala nám aj niekoľko príbehov z jej praxe s kauzalitou. Jeden z nich ma obzvlášť chytil za srdce a veľmi pomohol. Pár čakal dieťatko s downovým syndrómom. V tomto časopriestore je to diagnóza, pri ktorej doktori navrhujú potrat. Rodičia sa prišli s pani Hanšutovou poradiť. Spýtala sa ich, či majú v sebe lásku len pre zdravé dieťa, alebo aj pre postihnuté. Večer jej zavolali, že ho prijímajú s láskou také, aké je a poprosili ju, aby sa s nimi modlila modlitbu, ktorú im odovzdala. "Aby dieťatko rástlo v láske božej." Dokázali ho prijať bezpodmienečne už počas tehotenstva a vďaka tomu sa im narodilo zdravé dieťa bez downového syndrómu. Keď už v tehotenstve a najlepšie ešte pred počatím s láskou prijmame dieťatko také aké bude a je, nemusí sa narodiť s diagnózou. Od toho momentu som sa aj ja prestala modliť za zdravé dieťatko. Modlila som sa len, aby rástlo v láske božej. Prišlo niekoľko veľmi ťažkých skúšok, počas ktorých bola malá pravdepodobnosť, že bude dieťatko úplne v poriadku. Ale viem, že aj vďaka bezpodmienečnej láske sa nám narodilo zdravé dievčatko. Jedinou pamiatkou na najvážnejšiu nehodu mu bude celý život materské zmanienko vo veľkosti mandle na ramienku....:)


Spev v tehotenstve

Hudobná stimulácia v prenatálnom období ovplyvňuje nielen reorganizáciu neurónovej a synaptickej siete v mozgu, ale aj sluch, ktorý sa najviac podieľa na prenatálnej stimulácii. Ten je pravdepodobne tým najdôležitejším zmyslom pre učenie v maternici, ako aj pre neskoršie učenie v detskom veku.

Doktorka Alexandra Lamontová z Univerzity v Leicestri na základe svojich výskumov s kolegami tvrdí: "Vedeli sme, že ľudské plody počujú od 20. týždňa po počatí. Nové však je, že teraz tiež vieme, že deti si až do veku jedného roku pamätajú, akú hudbu počuli v matkinom brušku a dávajú jej prednosť pred inou."

"Prenatálny spev vám pomôže lepšie prežívať vaše tehotenstvo, lepšie sa pripraviť na pôrod, a to fyzicky ako aj psychicky, prispeje k veľmi skorej komunikácii s vaším (ešte nenarodeným) dieťaťom a tiež pomôže bábätku pripraviť sa na svoj ďalší život. Spev je spôsob, ktorý vás naučí dýchať vyrovnane. V okamihu pôrodu, keď začnú kontrakcie, sa pre vás spev stane veľmi užitočným, aby ste si našli správny spôsob dýchania. Hlboké tóny totiž znižujú prah bolesti." Dr. Alexander Saša CATOIRE

Svetoznámy francúzsky pôrodník Michel Odent tehotným mamičkám radí: "spev je to najlepšie, čo môžete svojmu dieťatku poskytnúť. Zvuková stimulácia dieťatka v brušku je veľmi výhodná a dôležitá pre rozvoj plne a zdravo telesne, emocionálne, intelektuálne a duchovne vyvinutého človeka." M. Clementisová v londýnskej pôrodnici zistila, že štvormesačné a päťmesačné deti v maternici reagujú na Vivaldiho a Mozartovu hudbu upokojením, kým Brahms a rock ich ruší. Novorodenci výrazne preferujú melódie, ktoré im mamička spievala pred narodením.

"Čím viac mamička tehotenstvo prespieva, tým viac dieťatko prospieva.

Ukázalo sa, že práve pravidelný spev, teda prenatálna komunikácia s budúcim novorodencom, stimuluje rast dentritov neurónov v mozgu, a tie pri pôrode neumierajú (ako sa to deje v mozgu novorodeniatok, ktorým mamičky nespievali).Takto prenatálne stimulované deti sú zdravšie, rodia sa s optimálnou váhou, usmievavé a s otvorenými očami...Vaša myseľ sa uvoľní, zmeditujete seba aj dieťatko. Spev pomáha aj mamičke. Spievanie v pomalom tempe lieči, upokojuje, viac okysličuje, prekrvuje.

Mamičky, spievajte! Pravidelne spievajte! Keď človek spieva, uvoľní sa a jeho dych sa stane pravidelný, prestane myslieť na všetky tie bežné každodenné starosti a predovšetkým - uvoľní hlasivky! Akonáhle uvoľníte hlasivky (áno, dokonca aj tí, ktorí vďaka autoritatívnej výchove od detstva tvrdia, že spievať nevedia), uvoľníte aj emočné bloky a následne i svoju psychiku! Na nej totiž, ako vedeli všetky dávne spoločnosti, záleží zo všetkého najviac. Detičky, ktorým mamky v tehotenstve spievajú vykazujú väčší rozsah pamäte a dochádza k urýchleniu vývoja schopností. Majú nadpriemerné jazykové a hudobné nadanie, sú značne tvorivé. Sú zvedavé a preukazujú výbornú schopnosť rýchlo zaznamenávať a spracovávať informácie. Lepšie zvládajú stres a dokážu sa sami lepšie upokojiť. Majú výborné kognitívne schopnosti - testy preukázali nadpriemerne vysoký inteligenčný kvocient. Každá ste pre to svoje bábätko najlepším médiom v tej najlepšej skladateľskej a interpretačnej forme." Vlastimil Marek (Nová doba porodní, Každá maminka je Mozart, Hudba jinak)


Spievať si môžete aj moje CD 10 rokov lásky, ktoré som vytvorila špeciálne pre všetky rodinky: https://10rokovlasky.webnode.sk/objednat-album/

Nám sa spev v tehotenstve nesmierne osvedčil. Bez toho by to pre mňa bolo ako bez soli :)

Zdravé raňajky

Už desať rokov máme doma na raňajky kašu. Kým v začiatkoch to boli surové vločky zaliate vriacou vodou ochutené nastrúhaným jablkom a medom, dnes je to oveľa nutrične hodnotnejšia verzia. Verím, že najmä vďaka týmto raňajkám som zažila zdravé tehotenstvo so super krvným obrazom a aj teraz, keď dojčím, mám dobrý pocit, že dieťatko prospieva z kvalitnej výživy.
Príprava rannej kaše začína večer.

  • Pred spaním zalejem vločky. Po experimentoch s mnohými sme ostali pri ovsených, kamarátka Bejka pridáva aj pohankové. Kupujeme ich v bio kvalite v deemku. Zaliatím vločky cez noc napijú vodu a keď sa ráno uvaria, telu dodajú vlahu.

  • Zalejem semiačka. Vo fľaške mám mix. Je to jednoduchšie raz naplniť zo sáčkov veľkú fľašku..Mix obsahuje: sezam, ľan, konopné semiačka, slnečnicu, mak. Možno by sa dali pridať aj tekvicové semiačka, ale pomenej, lebo sú dosť výrazné chuťovo. Vyskúšam:). Semiačka sa zalievajú preto, lebo sa močením z nich odburáva ochranná vrstva semena a stáva sa tak stráviteľnejšie a dokážeme z nich prijať viac živín.

  • z toho istého dôvodu zalejem vopred večer orechy. Najčastejšie vlašské, ale keď sú poruke, aj mandle a lieskové.

Väčšina použitých semiačok a orechov obsahuje preveľmi dôležité omega 3 kyseliny, vďaka ktorým sa správne vyvíja mozog dieťatka.

Ráno dám variť kašu a kým sa varí, na Nutribulete zmixujem semiačka. Zamiešam to do kaše.

  • Zatiaľ môj muž pripravuje smoothie a pijeme ho nalačno. Ovocie plus niečo zelené (šalát, špenát). Keď Maťko neurobí smoothie, aspoň vymačkám citrón a vypijem to pred jedlom. Vitamín C podporuje vstrebávanie vápnika, ktorého super dávku ponúkne kaša. Smoothie robíme na Nutribullete. Dokáže rozmixovať potravinu až na bunkovú úroveň takže telo využije všetky živiny. Oveľa vyššia trieda od Nutribulletu je Perfekt Smoothie a jedničkou v tomto je Vitamix.

  • Celé tehotenstvo som si ku kaši ako sladidlo vyrábala čokoládu. Zmieša sa med ( jedine domáci, najlepšie v bio kvalite. My máme od včelára svokra, alebo objednávame aj od Maroša Bujňáka bio med) s kakaom z pražených bôbov a kokosový olej v ( bio kvalite všetko) a s troškou vody a vymieša sa čokoláda liata.

  • alebo sa dá aj na nutribulete na prášok pomlieť kokosový cukor s kakaom a posype sa tým kaša. Aby sa to pekne roztopilo, rada teplú kašu potriem kokosovým olejom a tým pádom vznikne taká príjemná vrstva navrchu :).

  • Pre osvieženie pridávam lekvár. Roky fičíme na lekvare bez cukru Poiret Tartinade stroop spread. Povídla se švestkami. Jedna báseň. Predávajú ho v Regeneračnom centre napríklad v Košiciach.

  • Pridám nadrvené orechy, mletú škoricu, sušené hrozienka a hotovo.

Denník

Písať si tehotenský denník je jeden z mnohých krásnych spôsobov ako môžete s vaším dieťatkom obohatiť vaše tehotenstvo.

V písaní môžete pokračovať aj po narodení, zaznamenávať všetko prvé, výnimočné, zábavné...

My sme si s Nijuškom písali denník od štvrtého mesiaca tehotenstva. V úvode som mu popísala ako sme sa s Maťkom zoznámili, čo sme zažívali, kým sa narodil a pokračovala som až kým som sa dostala k aktuálnemu obdobiu. Dopĺňala som ho o niekoľko krásnych kvietkov z vychádzok a časom ho doplním aj o fotky, na ktoré som vyčlenila miesto na každej strane. Síce som po Niovom narodení do denníka nenapísala ani slovko, aj tých pár strán pre začiatok stačilo. Náš papierový denník nahradila kamera a fotoaparát, ktorými zaznamenávame všetko, čo nám napadne.

Teraz má náš synček tri roky a už je v období, keď pozorne počúva rozpávkové knižky. A práve nedávno sa ma sám opýtal, či mu prečítam niečo z jeho denníka. Mala som slzy dojatia, keď som si uvedomila, ako ho teší, čo mu čítam, stále sa usmieval a niektoré časti ho veru aj rozosmiali. Povedala som si, že v budúcnosti sa určite vrátim k denníčku a dopíšem všetky záchytné momenty a body jeho života. Bude to pre neho krásna pamiatka, ktorú budú mocť dediť ešte aj jeho deti.

Možno tento nápad poteší aj vaše pokladíky ;o)

Nedostatok železa v tehotenstve je prirodzený

Ak sa rozhodnete, že v tehotenstve chcete byť pod dohľadom (a tým aj v moci lekárov), naše zdravotníctvo má pre vás pripravené množstvo vyšetrení, medzi ktoré patrí aj kontrola hladiny železa v krvi. Je len otázkou času, kedy informácie zo zahraničných výskumov preniknú aj medzi našu lekársku obec a lekári nebudú farmaceutickým lobingom tlačení k "liečeniu" nedostatku železa. Svetovo uznávaná pôrodná asistentka Ingeborg Stadelmann uviedla, že nedostatok železa v tehotenstve je prirodzený a potrebný preto, že pri pôrode stratí žena značné množstvo krvi. Práve vďaka tomu, že je železa v krvi menej, nestratí ho veľa.

Dr. Vera Rosivalová v knihe Homeopatia-Liečba pre každého uvádza:
"Železo je potrebné predovšetkým na krvnú stavbu buniek dieťaťa. Plodová voda v tele matky ešte viac riedi existujúce množstvo železa, takže koncentrácia železa celkovo klesá. Takýto ľahký pokles hladiny železa je ale u gravidnej ženy normálny a má svoj fyziologiký význam:

  1. Matku ľahký nedostatok železa chráni pred infekčnými chorobami (železo potrebujú na svoj rast a množenie aj baktérie).

  2. Kapiláry ( najjemenejšie krvné cievy) sa stávajú priepustnejšími a dieťa je lepšie prekrvené.

  3. Následne stúpa hladina medi, ako ochrana pred kŕčmi a predčasnými bolesťami, ktorá zároveň zvyšuje odolnosť proti infekčným ochoreniam.

Je tiež známe, že pri horúčkových ochoreniach, rovnako, ako v gravidite, klesá hladina železa, zatiaľčo hladina medi stúpa. Po ukončení mimoriadneho stavu sa tieto pomery samy znovu upravia. Ľahký poklas železa u gravidných žien nie je teda problémom a nemal by sa hneď riešiť podávaním preparátov železa.

Pred podávaním bežných preparátov železa v normálnych prípadoch vás chcem rozhodne varovať. Mám pre to vážne dôvody:

  1. Preparáty železa väčšinou nemôžu kryť jeho potrebu, pretože vstrebávanie železa v čreve nie je závislé len od jeho prijatého množstva, ale riadi ho rad ďalších látok, ktoré väčšinou chýbajú súčasne so železom. Masívny príjem preparátov železa bez súčasného podávania medi, vitamínu B12, vitamínu C a kyseliny listovej očividne len zaťažuje organizmus. (Príjem železa sa znižuje v prítomnosti kyseliny citrónovej ( napr. v citrusových plodoch), kyseliny mliečnej (napr. v mlieku a mliečnych produktoch, alebo kyseliny vínnej (napr. vo víne). Všeobecne teda treba predchádzať tomu, aby sa užívalo železo súčasne s kyselinami.

  2. Množstvo železa, ktoré je nad hranicou potreby, sa nemôže využiť, pretože jeho resorbcia sa riadi potrebou. Nadbytočné železo zostane v črevnej stene a v tejto forme pravdepodobne poškodzuje sliznicu.

  3. Nadbytok železa dráždi žalúdok, tenké a hrubé črevo, čo môže viesť k zvracaniu alebo k hnačke, čím sa vlastne znehodnocuje dodávanie železa.

  4. Neúčinnosť liečby železom často spôsobuje infekcia.

  5. Podľa mojich skúseností z praxe môžu deti, ktorých brali matky počas gravidity preparáty železa, dostať príznaky homeopatického lieku (železo). K homeoptaickým príznakom železa teda aj po prílišnom používaní železa patria: búšenie srdca, začervenanie, pocity návalu krvy do hlavy, strata chuti do jedla, zvracanie, hnačka, oslabenie cievneho systému so zvýšeným plnením viditeľných žíl až k obrazu kŕčových žíl, únavnosť s nechuťou k akejkoľvek práci, nápadná slabosť, nepokoj, bolesti svalov a kĺbov...

  6. V psychickej oblasti sa prejavuje nervozita, duševné vypätie vyvoláva bolesti hlavy až migrény a oslabenie koncetračných schopností. Môže byť zasiahnutá aj termoregulácia.Myseľ sa mení, človek sa stáva ustrašenou bytosťou, ktorá je podráždená pri najmenšom odpore."

Keď napriek tomu všetkému chcete príjmať železo, úple postačí kúra potravinami, v ktorých sa prirodzene železo nachádza.

Zdravé tehotenstvo a detičky vám prajem

Esej o šťastnom tehotenstve a pôrode ako základe všetkého

Esej na tému trvalo udržateľný spôsob života

Šťastné tehotenstvo a narodenie ako základ všetkého

Keď som na webovej stránke Univerzity, ktorú navštevujem zachytila súťaž o najlepšiu esej na tému Trvalo udržateľný spôsob života, niečo vo mne zarezonovalo a bolo mi jasné, že k tejto téme sa nielenže chcem, ale potrebujem vyjadriť. Pred pár dňami mi prišla odpoveď od usporiadateľov, že moja esej je medzi ocenenými.

28.10. sa na slávnostnom udeľovaní cien sa s rodinkou dozvieme prestné umiestnenie, aj keď najväčšiu radosť mám už teraz z toho, že vôbec porota v zostave ľudí, ktorých ani nepoznám, si našla čas, venovala sa mojej eseji a prejavila podporu týmto myšlienkam a môjmu vnímaniu ocenením. Majú môju nezabudnuteľnú vďaku.

Je 29.10 a s radosťou sa s vami delím o vyhodnotenie:) Geografický ústav Slovenskej akadémie vied Spoločnosť pre trvalo udržateľný život v SR a ČR Regionálne enviromentálne centrum Slovensko a Česká a Slovenská asociácia Rímskeho klubu mi udelili Cenu za angažovaný prístup. Všetky ocenené práce budú v krátkom čase uverejnené na stránke Geografického ústavu.
Musím sa priznať, že som sa tešila na komplimenty poroty, ale to, ako úprimne, ľudsky, z hĺbky srdca mi opisovali, čo v nich vyvolala moja práca ma dojímalo a len s veľkou námahou som sa ubránila slzám.

Udržateľný spôsob života
Svet, v ktorom žijeme sa mení. A nemení sa sám od seba. To, čo príroda budovala niekoľko miliárd rokov, sa nám podarilo za posledných sto rokov znečistiť, vyčerpať, vyhubiť... Vízie Apokalypsy sa stávajú reálnejšími a začíname tušiť, že to všetko je dôsledkom niečoho, čo potrebuje našu pomoc. Prestali sme veriť naším inštinktom a vyhlásili sme vojnu prírode.

Len čo sa človek narodí, hneď je zaočkovaný vírusmi proti možným chorobám. Organizmus nedostane šancu si vytvoriť vlastnú imunitu, ale je mu podaná umelá, ktorá už bude navždy potrebovať udržiavanie.
Stále viac sa vzďaľujeme tomu, čo je prirodzené a mierime niekam, odkiaľ na prvý pohľad nie je cesty späť a je načase sa spýtať: "prečo to všetko a ako ďalej"?

Poviem vám ako ďalej. Zastavme sa a poďme späť. Vráťme sa tam, kde sa to všetko začalo. Skúsme si spomenúť na naše prvé stretnutie sa s ekologickým prostredím. Náš prvý svet. Prazáklad všetkého - maternica. "Maternica je prvým svetom dieťaťa. Spôsob, akým tento svet naň pôsobí, či priateľsky, alebo nepriateľsky, predurčuje jeho povahu a osobnosť. V skutočnom zmysle slova maternica vytvára základ pre očakávania dieťaťa. Ak bola teplým, milujúcim prostredím, dieťa bude pravdepodobne očakávať, že vonkajší svet bude rovnaký. To vytvára predpoklady pre dôveru, otvorenosť, extroverziu a sebadôveru. Svet bude preň ochrannou škrupinou, rovnako, ako ňou bola maternica. Ak bolo toto prostredie nepriateľské, dieťa bude svoj nový svet pokladať za rovnako nehostinný. Bude skôr podozrievavé, nedôverčivé a introvertné. Vzťahy k iným ľuďom si bude vytvárať ťažšie a ťažšie sa bude aj presadzovať. Život bude preň ťažší než pre dieťa, ktoré si z maternice odnieslo dobré skúsenosti." (Thomas Verny, John Kelly, Tajomný život dieťaťa pred narodením, 1980).

Prvý svet, ktorý sa človek učí si ctiť je svet ukrytý v matke. Ona rozhoduje, ako nás prvé skúsenosti vyformujú a vystroja do života "tam vonku". Každý vieme, aký je dôležitý prvý moment a náš prvý zážitok zo sveta "na vzduchu" je ďalším medzníkom, ktorý má nesmierny význam. "Pre matku, ako aj otca, znamená narodenie dieťaťa nezmazateľnú spomienku, naplnenie celoživotného sna, no pre samotné dieťa je to čosi oveľa významnejšie - je to udalosť, ktorá sa zapíše do jeho osobnosti. Spôsob, ako prichádza na svet - či už je to bolestné, alebo ľahké, hladké alebo násilné - z veľkej časti určuje, čo z neho vyrastie a ako bude nazerať na svet okolo seba.

"Z klinických štúdií ďalej vieme, že spomienky dieťaťa na jeho prvotné puto, ktoré ho viaže s jeho matkou, ovplyvňuje aj neskôr, po rokoch, pocit jeho emocionálnej istoty. Prenatálne skúsenosti a zážitky z pôrodu utvárajú základy osobnosti človeka.

To, čím sa staneme alebo chceme stať, naše vzťahy k sebe samým, k rodičom, priateľom, všetko je ovplyvnené tým, čo prežívame v týchto dvoch kritických obdobiach. Ak sme veselší, alebo smutnejší, zlostnejší alebo deprimovanejší než iní ľudia, je to - aspoň sčasti - dôsledkom toho, ako sme prišli na svet." (Thomas Verny, John Kelly, Tajomný život dieťaťa pred narodením, 1980).

Preto sa nazdávam, že úroven prenatálnej starostlivosti a pôrodníctva je priamo úmerná úrovni prostredia v danej krajine. Ak Slovensko potrebuje trvalo udržateľný spôsob života, potrebujeme zhumanizovať to, ako pristupujeme k novému životu.
Môžeme niekoho žiadať, aby bol ohľaduplný k prírode, vážil si jej zdroje a neubližoval jej, keď sme my k nemu neboli ohľaduplní v najzraniteľnejšom období - keď sme s ním zaobchádzali ako s kusom necitlivého tvora? Prvá strava, z ktorej nenarodené dieťa rastie je príjmaná zo spoločného orgánu s matkou, z placenty. Koľko detí má možnosť príjmať biologicky pestovanú stravu bez chémie? Väčšina potravín neobsahuje žiadne vitamíny, zato je bohatá na chémiu. Takto sa napríklad už v prenatálnom období stávame závislýmmi od vanilínu obsiahnutom vo väčšine sladkostí. Pritom vieme, že cukor odplavuje z tela minerálne látky.

Čo elektrosmog vôkol tehotnej ženy, výdobytky modernej techniky? V Japonsku napríklad zakázali tehotným ženám prácu za počítačom. Keď som túto informáciu šírila ďalej, jedna tehotná mamička sa mi poďakovala "za názor".

Polodrahokamy pre snažilky, tehotné žienky a ich detičky v brušku

  • Achátové doštičky s kryštalickými vrastmi poskytujú bezpečnosť a ochranu plodu v nás vznikajúcemu, aby sa mohol čo najlepšie vyvíjať, daruje dôveru v prirodzené pochody v tele. Odporúča sa tiež upevniť ďalšiu doštičku na okno tak, aby bola presvietená. Pohľad na tento nádherný ochranný symbol odstraňuje starosti a obavy a posilňuje náklonnosť k tej malej bytosti, rastúcej v našom tele.

  • Chryzokol sa používa proti potratom a predčasným pôrodom. Má sa položiť na oba vaječníky a maternicu. Pri pôrodných bolestiach a samotntnom pôrode sa má držať chryzokol v ruke alebo umiestniť na telo. Pomáha budúcej matke uvoľniť sa a veriť v prirodzený priebeh vecí.

  • Proti potratu sa používajú aj rubín a achát;

  • Na pôrodné bolesti je vhodný aj smaragd;

  • K uľahčeniu pôrodu sa používajú aj chryzopras, jadeit, hyacint.

  • Tehotenstvo podporujú aj jaspis a chryzolit." Shalila Sharamon,Bodo J. Baginski - Základní kniha o drahokamech a hvezdách

  • Kameň silika-chryzokol je jedným z najlepších kameňov,ktorý sa používa po predčasných pôrodoch, potratoch,či operáciach maternice. Ideálny je tiež, ak sa drží v ruke, nosí, keď sa nad ním medituje pri námahe a pôrode. Na uvoľnenie menštruačného tlaku alebo na hojenie tkaniva po pôrode alebo potrate umiestnite tri kamene na oblasť vaječníkov a maternice a jeden na centrum tretieho oka. To tiež pomôže neutralizovať pocity smútku či viny po prežití takých skúšok.

  • Karneol je dobré umiestniť okolo pupku a oblasti panvy na neplodnosť a impotenciu. Katrina Raphaell-Tajomné svetlo kryštálov.

  • Červený korál sa považuje za kameň tehuliek v mnohých kulturách.

  • Ruženín v telesnej oblasti stimuluje pohlavné hormóny a tak má vplyv na plodnosť a schopnosť prijať plod. Rast podporujúci mangán a vápnik zas podporujú schopnosť ho uživiť a donosiť.

  • Heliotrop tíši bolesť, kŕče a uľahčuje pôrod." Barbara Newerla-Drahé kameny a znamené zverokruhu.

  • Beryl tíši menštruačné bolesti a udržiava ohrozené tehotenstvo.

  • Acháty s dutinami vyplnenými vodou boli tradične uctievané a nosené ako talizmany na ochranu tehotenstva.

  • Achát s kryštalickým stredom chráni nový život, podporuje zdravý rast buniek a dáva pocit bezpečia.

  • Jadeit ženám pomáha odstraňovať citové blokády, ktoré im bránia v otehotnení. Tíši bolesť pri pôrode.

  • Mesačný kameň odbúrava citové bariéry, ktoré bránia počatiu. Po dobu celého tehotenstva až po pôrod chráni, uľavuje od bolesti a mierni časté návaly rannej nevoľnosti.

  • Dúhový fluorit pomáha pri komplikovanom tehotenstve.

  • Chryzokol odporúča sa pri bolestivej menštruácii a ohrozenom tehotenstve.

Zdroj: Josef Pavel Kreperát, Skrytá moc drahých kamenu


Čo vníma a prežíva nenarodené dieťa

má vedomie

Thomas Verny a John Kelly v roku 1981 vydali knihu Tajomný život dieťaťa pred narodením a podľa nich sa: " Jedna skupina bádateľov domnieva, že čosi ako vedomie jestvuje už od prvého momentu počatia. Dôkazom toho sú tisíce zdravých žien, ktoré opakovane spontánne potratili. Jestvujú úvahy, že už veľmi skoro, počas prvých týždňov, možno dokonca hodín, po počatí si oplodnené vajíčko môže byť vedomé, že ho materský organizmus zavrhuje a je schopné na to reagovať.

stotožňuje sa s matkinými túžbami

Naši predkovia si veľmi dobre uvedomovali, že matkine skúsenosti sa vštepujú jej, ešte nenarodenému, dieťaťu. Preto aj pred tisíc rokmi Číňania zakladali prvé prenatálne kliniky. Zmienky o prenatálnych vplyvoch môžeme nájsť v mnohých starých textoch, počínajúc Hippokratovými spismi až po bibliu. V jednej udalosti , ktorú živo opisuje sv. Lukáš (Lukáš 1,44), napríklad Alžbeta zvolá: "Lebo hľa, ako zaznel hlas Tvojho pozdravu v mojich ušiach, dieťa v mojom tele poskočilo od radosti.

Prvý človek, ktorý vystihol túto myšlienku vo všetkých jej dimenziách, nebol však ani svätý, ani lekár, ale veľký taliansky filozof, vynálezca a génius Leonardo da Vinci. Leonardovo Quaderni hovorí o prenatálnych vplyvoch viac než mnohé z najnovších lekárskych článkov. V jednej pasáži, ktorá sa obzvlášť vyznačuje jeho hlbokým prienikom do problémov, napísal: "tá istá duša ovláda dve telá... veci, ktoré si matka praje, sa často vtláčajú do jej dieťaťa, ktoré nosí v čase svojej túžby... jedna vôľa, jedno najvyššie želanie, jeden strach, ktorý matka pociťuje, alebo duševná bolesť má väčšiu moc nad dieťaťom ako nad ňou samou.

je formované emóciami matky

Freudove práce sa dotkli dieťaťa pred narodením iba okrajovo. Podľa vtedajších tradičných neurologických a biologických názorov dieťa nebolo do druhého až tretieho roku života dostatočne zrelé na to, aby cítilo a malo zmysluplné zážitky. Preto sa aj Freud nazdával, že osobnosť sa dovtedy nemôže začať vyvíjať. Freudove práce, aj keď nepriamo, však zaznamenali v jednom ohľade pre prenatálnu psychológiu dôležitý prínos; preukázal, že negatívne emócie a city majú nepriaznivý účinok na fyzické zdravie. Tento poznatok označil za psychosomatické ochorenie. Ústrednou myšlienkou bolo jeho presvedčenie, že emócia môže vyvolať bolesť, a dokonca aj fyzické zmeny v tele. Ak by to tak bolo - uvažovali niektorí bádatelia - nemohli by potom emócie formovať aj osobnosť ešte nenarodeného dieťaťa?

je počujúca, vnímajúca a cítiaca bytosť

V štyridsiatych a päťdesiatych rokoch bádatelia Igor Caruso a Sepp Schindler z Univerzity v Salzburgu, Lester Sontag a Peter Fodor zo Spojených štátov amerických, D. W. Winnicott z Londýnskej univerzity a Gustav Hans Graber zo Švajčiarska boli presvedčení, že emócie matky práve takto pôsobia na nenarodené dieťa. Nemohli to však dokázať laboratórne. To, čo potrebovali, bol spôsob bezprostredného skúmania a testovania dieťaťa v maternici. V polovici šesťdesiatych rokov však lekárska technika pokročila natoľko, že takýto výskum umožnila. Práce neurológov Domonika Purpuru z Lekárskej univerzity Alberta Ensteina v New York City a Marie Z. Salamovej a Richarda D. Adamsa z Harvardu, foniatra Erika Wedenberga zo švédskeho Karolínskeho ústavu, pôrodníkov Antonia J. Ferreiru z Ústavu pre výskum duševnej činnosti v Paolo Alto, Dr. Alberta Lileyho z Postgraduálnej školy pri Štátnej ženskej klinike v Aucklande na Novom Zélande a Dr. Margarety Lilestrovej, jeho ženy, napokon poskytli to, čo tak veľmi chýbalo - solídne, nevyvrátiteľné fyziologické dôkazy, že nenarodené dieťa je počujúca, vnímajúca a cítiaca bytosť. V skutočnosti nenarodené dieťa, ktoré odhalili práce týchto mužov a žien, bolo emocionálne, intelektuálne a fyzicky dokonca vyspelejšie, než si predstavovali priekopníci Winnicott a Kruse. Štúdie napríklad ukázali, že nenarodené dieťa si v piatom týždni života vytvára podivuhodne zložitý repertoár reflexných úkonov. V ôsmom týždni života nielenže ľahko pohybuje hlavičkou, rúčkami, trupom, ale z týchto pohybov vytvára aj určitú telesnú reč- vyjadruje svoje záľuby a nevôľu cielenými pohybmi a kopaním.

má vyvinutý sluch a všetkéme načúva

V štvrtom mesiaci vie dieťa mraštiť čelo, žmurkať a škľabiť sa. Približne v tom istom čase získava aj základné reflexy. O štyri až osem týždňov je na dotyk citlivé ako jednoročné dieťa.

Súčasne štúdie ukazujú, že počínajúc dvadsiatym štvrtým týždňom nenarodené dieťa stále načúva. Škŕkanie v matkinom žalúdku je najhlasnejší zvuk, ktorý počuje. Matkin hlas, hlas otca a iné občasné zvuky sú tichšie, ale počuje ich. Zvuk, ktorý ovláda celý jeho svet, je rytmický tlkot matkinho srdca. Pokiaľ je tento rytmus pravidelný, nenarodené dieťa vie, že všetko je v poriadku ; cíti sa bezpečným a tento pocit istoty uňho pretrváva. Dr. Albert Lilley je presvedčený, že z rovnakého dôvodu väčšina ľudí, ktorých požiadali nastaviť metronóm na najviac vyhovujúci rytmus, si obyčajne zvolí rytmus 50 až 90 úderov za minútu, čo je približne to isté ako rytmus ľudského srdca. Iný odborník, Elias Carnetii sa domnieva, že tlkot matkinho srdca, ktorý si človek podrží v prvotnej pamäti, vysvetľuje mnohé z našich hudobných záľub. Zdôrazňuje, že všetky bubnové rytmy, ktoré poznáme, majú dva základné vzory: buď rýchly dupot zvieracích kopýt, alebo pravidelný rytmus ľudského srdca.

je sčasti aj divákom

Zrak nenarodeného dieťaťa sa vyvíja omnoho pomalšie, a to z pochopiteľných dôvodov. Hoci v maternici nie je úplná tma, nie je vôbec ideálnym miestom pre videnie. To však neznamená, že takéto dieťa nevidí. Počínajúc šestnástym týždňom vnútromaternicového života začína byť veľmi citlivé na svetlo. Istý bádateľ vyvolal u dieťaťa neuveriteľné výkyvy srdcového rytmu, keď len blikajúcim svetlom ožaroval brucho tehotnej ženy.

To znamená, že dieťa skryté v matke sa neskryje pred blikaním televízora, ktoré je evidentné najmä v kontraste s nočnou tmou. To pochopí každý, kto sa v noci prechádza popri panelákoch. Blikanie televízora pôsobí priam fanaticky.

má vedomie

Dieťa v maternici príma veľké množstvo správ a musí vedieť rozlíšiť, ktoré sú podstatné a ktoré nie sú - na ktoré treba reagovať a ktoré možno zanedbať. Napokon si musí zapamätať, čo tieto správy hovoria. Dr. Domonik Purpura kladie začiatok vedomia medzi dvadsiaty ôsmy a tridsiaty druhý týždeň vnútromaternicového života. V tomto čase, uvádza Purpura, sú nervové dráhy v mozgu vyvinuté už tak ako u novorodenca. Približne v rovnakom čase mozgová kôra dozrieva natoľko, že môže vzniknúť vedomie. Pomocou nej myslíme, cítime a pamätáme si.

udržuje s matkou emocionálny dialóg

Ľudia sa zväčša pýtajú, ako dieťa dokáže dešifrovať matkinu správu, ktorá hovorí o "láske" a "pohode", keď nijako nemôže vedieť, čo tieto citové stavy znamenajú. V roku 1925 americký biológ a psychológ W. B. Cannon ukázal, že strach a úzkosť možno navodiť biochemicky injekciou skupiny chemických látok zvaných katecholamíny, ktoré sa bežne vyskytujú v krvi vystrašených zvierat a ľudí. V prípade nenarodeného dieťaťa pochádzajú od jeho matky, ktorá je rozrušená. Len čo prejdú cez bariéru placenty, takisto vystrašia dieťa.

Tieto látky začínajú vzbudzovať v dieťati primitívne vedomie seba a vedomie čisto emocionálnej stránky jeho citových stavov. Postupne, ako jeho mozog dozrieva, začne nachádzať odpovede, a to nielen na fyziologickej úrovni matkiných citových stavov, ale aj na emocionálnej úrovni. V šiestom alebo siedmom mesiaci je nenarodené dieťa už schopné celkom jemne rozlišovať matkine postoje a city, a čo je dôležitejšie, začne na ne reagovať.

Neurohormonálne väzby sú preto také životne dôležité, lebo sú jednou z mála ciest, ktorou matka a jej nenarodené dieťa udržujú svoj emocionálny dialóg.

chráni láska

Ak dieťa cíti lásku, vytvára si tým okolo seba ochranný štít, ktorý môže znižovať alebo niekedy neutralizovať vplyv vonkajších napätí.

V krátkosti: vonkajšie stresy, ktoré pôsobia na ženu, sú dôležité, najdôležitejší je však jej citový vzťah k nenarodenému dieťaťu. Jej myšlienky a city sú látkou, z ktorej sa nenarodené dieťa formuje. Ak sú pozitívne a smerujú l ochrane dieťaťa, môže dieťa čeliť akýmkoľvek rizikám. No nenarodené dieťa nemožno klamať. Ak dobre vníma, čo má jeho matka vo všeobecnosti na mysli, tým lepšie vycíti postoj k sebe.

bude vnímať vonkajší svet tak, ako vnímalo maternicu

Maternica je prvým svetom dieťaťa. Spôsob, akým tento svet naň pôsobí, či priateľsky, alebo nepriateľsky, predurčuje jeho povahu a osobnosť. V skutočnom zmysle slova maternica vytvára základ pre očakávania dieťaťa. Ak bola teplým, milujúcim prostredím, dieťa bude pravdepodobne očakávať, že vonkajší svet bude rovnaký. To vytvára predpoklady pre dôveru, otvorenosť, extrovertnosť a sebadôveru. Svet bude preň ochrannou škrupinou, rovnako, ako ňou bola maternica. Ak bolo toto prostredie nepriateľské, dieťa bude svoj nový svet pokladať za rovnako nehostinný. Bude skôr podozrievavé, nedôverčivé a introvertné. Vzťahy k iným ľuďom si bude vytvárať ťažšie a ťažšie sa bude aj presadzovať. Život bude preň ťažší než pre dieťa, ktoré si z maternice odnieslo dobré skúsenosti.

je ohrozené strachom matky

Istý vedecký pracovník preskúmal okolnosti vyše 400 spontánnych potratov a dospel k názoru, že strach zo zodpovednosti a strach z toho, aby sa nenarodilo defektné dieťa, zvyšuje pravdepodobnosť, že žena potratí.

Je jasné, že stavy úzkosti, ktoré sa priamo dotýkajú dieťaťa, tehotenstva, partnera alebo nedostatku sebadôvery a schopností, majú najväčší vplyv na nenarodené dieťa.

"Od tej doby, kedy genetický výskum odhalil tajomsvto dedičnosti, je na otázku začiatku života možná len jediná odpoveď. Ľudský život začína okamžikomsplynutia ženskej pohlavnej bunky (vajíčka) a mužskej pohlavnje bunky (spermie)."

Jiří Pavlín, Zdeňka Rybová Trhací kalendář pro těhotné Computer Press 2006

Je plod skutočne ľudskou bytosťou?

Veda umožňuje podrobne skúmať plod za rôznych podmienok a dáva kladnú odpoveď na otázku, či je plod skutočne ľudskou bytosťou. Nový ľudský život začína v okamihu spojenia vajíčka (oocytu) so spermiou. Nijaké iné ohraničenie vzniku života neexistuje. Od tejto chvíle začína kontinuálny vývoj, ktorý sa končí až smrťou. Pôrod je iba prechodom. Už na 15. deň vývinu sa objavujú prvé cievy a o niekoľko dní neskôr sa vytvára primitívne srdiečko, ktorého kontrakcie začínajú byť pravidelné od 21. dňa po počatí. Pri veľkosti necelých dvoch milimetrov embryo má vlastný mozog, ktorý riadi ďalší vývin. A keď na 25. deň po počatí meria 3,5 milimetra, má už všetky orgány: srdce, pľúca, centrálny nervový systém, kožu, pečeň, pohlavné orgány.

V 7. týždni mozog vytvára kontaktné miesta, ktoré odovzdávajú informácie medzi jemnými nervovými vláknami o polohe v maternici, tlaku na svoje telo, o rozdieloch teploty. Akonáhle vznikne ktorýkoľvek orgán, ihneď je "daný do prevádzky". Embryonálny vývin je koncom 8. týždňa ukončený, jeho telo je už vytvorené a je dlhé 3 cm. Moderná definícia počiatku nového života by teda mohla znieť: nový individuálny život s vlastným genetickým programom.

Tehotná neznamená chorá

 Na Slovensku je zatiaľ systém starostlivosti o tehotnú ženu nastavený tak, že akonáhle žena otehotnie, považuje sa za pacientku. Byť pacientom evokuje chorobu. Avšak, keď žena otehotnie, znamená to, že je zdravá, že jej reprodukčný systém funguje správne. Vo vyspelých krajinách tehotná žena navštevuje poradne s pôrodnou asistentkou. S doktorom sa počas tehotenstva stretne, len pokiaľ sa u nej vyskytne vážnejšia komplikácia vyžadujúca odborníka na patologický stav. 

Vstupom do ordinácie nestráca svoje práva. Je slobodná, nemusí podstupovať žiadne vyšetrenie, ale môže, pokiaľ s tým ona sama súhlasí. Pre pridelenie rodičovského príspevku  by mala slovenská tehuľka navštíviť tehotenskú poradňu pred 16. týždňom tehotenstva.

Pre zaujímavosť uvediem moje skúsenosti:

1. tehotenstvo s prvým dieťatkom: v 6.t.t. na prvej poradni vaginálny ultrazvuk proti mojej vôli  - doktor ma oklamal, že to musí byť, zmena doktora, gynekologička počúvala srdiečko dopplerom so slovami, že to nie je ultrazvuk. Neskôr som sa dozvedela, že to na báze ultrazvuku bolo.

2. tehotenstvo s druhým dieťatkom: v ôsmom mesiaci tehotenstva som si bola dať vziať krv na protilátky a ultrazvukom skontrolovať polohu placenty ku gynekológovi, ktorého mi odporučila kamarátka, že je slušný. Bol. A nemal žiaden problém s tým, že odmietam vaginálne a všetky ďalšie vyšetrenia. Sestrička milá nebola.

3 tehotenstvo s tretím dieťatkom: v 15. t.t. som navštívila moju novú gynekologičku v súkromnej klinike. Boli so mnou moje deti a museli si vypočuť ako na mňa zvýšeným hlasom vybehla, že som prišla až v 15.t.t. Predýchavala. že odmietam ultrazvuk a vaginálne vyšetrenie si dala ako podmienku na to, aby mi dala pečiatku, že som bola na poradni. Kamarátka mi poradila nového gynekológa, tak som za ním šla a opäť odmietala glukózový test, ultrazvukové vyšetrenia, vaginálne vyšetrenia. Rešpektoval ma bez najmenšieho zaváhania a aj jeho sestrička bola veľmi milá. Konečne som chodila na poradne s radosťou.

Svojimi skúsenosťami ťa nechcem nabádať na moju cestu, lebo každá máme svoju predstavu o tom, čo nám dodá pocit bezpečia, pomôže..ale chcela som ti ukázať, že aj takto je to možné.

Prajem ti krásne tehotenstvo v dôvere vo vlastné telo a dôstojné zaobchádzanie s tebou aj tvojim dieťatkom <3











Moje tehotenstvo s Nairou

Príprava na tehotenstvo

Tehotenstvo s Nairou bolo vysnívané. Pripravovala som sa naň od Niovho 4. mesiaca, kedy sme sa s Maťkom začali zamýšľať nad Niovým súrodencom. Prečítala som množstvo kníh, webových článkov a časopisov a zhliadla mnoho dokumentov a navštívila mnoho prednášok o tehotenstve a pôrode, čo som zužitkovala aj pre diplomovú prácu, z ktorej vzišla táto web stránka.

Moje telo bolo maximálne pripravené ponúknuť dieťatku harmonický a zdravý vývoj. Antibiotiká som naposledy brala na základnej škole, odvtedy som bola pár krát prechladená a liečila som sa bylinkami. Desať rokov sa zdravo stravujem, nikdy som nefajčila, nepila kávu, nepodľahla som tvrdému alkoholu, víno som si dopriala veľmi sporadicky, naposledy pred tehotenstvom s Niom a asi trikrát po jeho narodení. Moje čakry sa prečistili pri zasvätení do liečenia reiki, a cvičením Chi-Kungu (www.chi-kung.sk), v ktorom som absolvovala tri stupne. Realizujem sa v tom, čo mi prináša veľkú radosť - spev, písanie, ale aj ako manželka a mamka. S Niom som zistila, že vlastná rodina je to najnapĺňajúcejšie čo môže existovať a často ďakujem Bohu, že mi umožnil žiť tento sen. Nič sa nevyrovná láske medzi rodičom a dieťaťom. Podľa mňa je to najväčší dar aký je možné prijať od nášho Stvoriteľa.

Prvý kontakt s Nairou

Naira sa mi ukázala pár mesiacov pred počatím. Začiatkom slnečného septembra na Častobrezí som šla po vodu do studne, keď ma zlákalo postáť pred ňou otočená tvárou k slnku. Zatvorila som oči a uvidela žiarivú bytosť zo svetla. Cítila som z nej absolútnu lásku, dobro, múdrosť, pokoj...vedela som, že sa mi ukázala duša nášho ďalšieho dieťatka. Veľmi som sa naň tešila a v decembri sme ho s Maťkom vedome privolali.

Tehotenstvo

Prvým dňom tehotenstva som sa ešte viac sústredila na to, aby sme mali úplne pestrú stravu, zostavila som si plán, čo všetko chcem nezabudnúť papať, robiť, zažívať... Zdravé bio potraviny som dopĺňala pšeničnými klíčkami, slnečnicovými semienkami, tekvicovými semienkami, makom, sezamom, orechmi, klíčkami (semienok, strukovín, obilia), riasami, čajom Kukichou, nakvasenou zeleninou, melasou, Spirulinou, sušeným ovocím. Od tehotenstva s Niom používame len bio drogériu, túto oblasť som tiež nemusela vylepšovať.

Myseľ som stimulovala prechádzkami v prírode, krásnymi knihami, filmami, počúvaním a spievaním mantier, stretávaním sa s milovanými priateľmi, aróma lampou so sviečkami z včelieho vosku, maľovaním, písaním tehotenského denníka, stretávaním sa s inými tehulkami. Telo som stimulovala masážami bruška vlastnoručne vyrobeným balzamom z včelieho vosku a nechtíkového oleja, hlbokým dýchaním, hraním na tibetských miskách, počúvaním digeridoo, hopsaním na fitlopte, cvičením gravid jógy u nádhernej bytosti Ivky Labajovej v Jeran centre a brušnými tancami u úžasnej dulyJanky Ivaneckej v materskom centre Delfínik. V treťom mesiaci som začala viesť spev tehuliek a mamičiek, vďaka ktorému sme s Nairou spoznali ďalšie spriaznené dušičky. Nádherných ľudí sme stretli aj na krste našej knihy v Bratislavskom Horskom parku. Pani Ľubica (https://elektrosmog.sk/) mi podarovala svoju knihu s transformujúcimi maľbami a Emka (https://www.svetharmonie.sk/) s rodinkou mi priniesli veľmi vzácnu sviečku od avalonského mnícha. Hneď mi napadlo, že ju zapálim pri pôrode, ako sa aj stalo :o). Košický krst bol tiež plný milovaných priateľov a zaujímavých ľudí, STV z neho priniesla peknú objektívnu krátku reportáž (https://www.stv.sk/online/archiv/regionalny-dennik?date=2011-03-02&id=44407).

K dieťatku som sa prihovárala už pár dní pred počatím. V myšlienkach sme boli takmer stále spojení, všetko, čo som robila, som robila s myšlienkami naň. Hovorila som mu, že ho veľmi ľúbim, hladkala som ho cez bruško a objímala v predstavách. Presúvala som sa aj v čase do budúcnosti, videla ho zdravé krásne šťastné ako ho nosím v šatke, kojím, ako spinká na mojom tele, ako sa usmieva. Ten úsmev sa predstavoval veľmi ľahko, keďže Naira sa mi ako dievčatko prisnila v prvom mesiaci tehotenstva. Očkami sa usmievala presne tak sladko ako teraz. Jej jemné telíčko som chránila pred elektrosmogom ako len bolo možné. Mobil som takmer nepoužívala, práca za počítačom skončila januárom, keď sme pokrstili knihu, odvtedy som ho využívala veľmi sporadicky. Žiarenie som eliminovala ruženínovými kameňmi, orgonitom a harmonizérom. Na ochranu dieťatka a celkovú podporu zdravia a pohody som nosila náhrdelník z červeného korálu, mesačného kameňa, prívesok z nefritu a náhrdelníkom z vlastnej zmesi polodrahokamov a náramok z ruženínu. Vysnívaný vlastný domček sme si pritiahli v 4. mesiaci tehotenstva. Tak sme sa odpútali od jediného negatívneho prvku - susedov pod nami a susedov nad nami, s ktorými som si zažila jediný stres za celých deväť mesiacov.

Bez tehotenskej knižky

Vedela som, že moja psychická pohoda v tehotenstve je to najdôležitejšie pre optimálny vývoj dieťatka. Všetko, čo cíti mamka s ňou to malé telíčko v nej prežíva spoločne, na základe týchto pocitov sa buduje povaha dieťatka, jeho osobnosť... Preto som cítila, že tentokrát nikomu nedovolím, aby mi spôsoboval nepríjemné pocity, aby vstupoval medzi mňa a dieťatko, narúšal naše súkromie a intimitu ako tomu bolo s Niom a mojimi bývalými gynekológmi...

Našťastie začína byť všeobecne známe, že našimi myšlienkami sami tvoríme našu prítomnosť i budúcnosť, že očakávanie prináša naprogramovaný výsledok... Pekne sa o tom hovorí v dokumentoch alebo rovnomenných knihách Secret, či Miluj svoj život (https://www.youtube.com/watch?v=A03cWySiMlg&feature=related <https://www.youtube.com/watch?v=A03cWySiMlg&feature=related)... S klasickou medicínou som v nezlúčiteľnom vzťahu. Kým ja som vedela, že je potrebný pokoj a absolútne presvedčenie, že dieťatko je v poriadku, čím zabezpečím a podporím aby bolo všetko v pohode, naše zdravotníctvo stavia tehotné do roly pacientok napriek tomu, že tehotenstvo nie je choroba, ale posvätný iný stav. Spochybňuje zdravý priebeh tehotenstva, neverí, že môže byť všetko tak ako má a práve týmto postojom, negatívnym očakávaním vyvoláva nepriaznivé výsledky. V ženách vyvoláva strach miesto toho, aby v nich podporovalo tak potrebnú psychickú harmóniu... Okrem psychického faktoru využíva praktiky, ktoré nemajú vedecké dôkazy o tom, že sú prospešné, za to je množstvo dôkazov o tom, že sú škodlivé. Napríklad v Anglicku vaginálne vyšetrenie tehotná žena nezažije, keďže sa vie, že sa ním zbytočne zvyšuje riziko zavedenia infekcie. WHO (Svetová zdravotná organizácia) na základe výskumov zistila, že pokusná skupina častejšie ultrazvukovaných plodov preukázala oveľa vyšší počet retardácii ako skupina, ktorá bola ultrazvukovaná len raz a preto zhodnotila, že ultrazvuk, ktorý mal retardácie odhaľovať, k nim ironicky sám vedie https://midwiferytoday.com/articles/ultrasoundwagner.asp... Amniocentéza pripraví o život v priemere každé sté dieťa (https://vnimavetehotenstvo.sk/geneticke-testovanie-v-tehotenstve/), glukózový test spôsobuje šok organizmu a tak by som mohla pokračovať. Svetoznámy pôrodník Michel Odent spev považuje za lepšie riešenie ako sa podrobovať prenatálnym vyšetreniam. Preto som nedovolila, aby nám ubližovali a tehotenskú poradňu som navštívila raz, mesiac pred pôrodom.

Trvalo mi dlho, kým som našla nového gynekológa. Našla som ho až v Trebišove. Pán doktor Pajtáš bol dokonalý. Keď mi vystavoval kartu, pýta sa ma, kde som chodila na tehotenskú poradňu doteraz. "Nikde", odpovedám mu pokojne a s úsmevom. "Ale to nedostanete príspevok", odpovedá so súcitom. "To je v pohode" vravím stále s úsmevom. Ďalej vypisuje kartu. Pýta sa ma na predchádzajúci pôrod, či bol prirodzený, alebo sekciou. Hovorím "prirodzený s pôrodnou asistentkou mimo pôrodnice." "A to sa môže?" pýta sa pokojne. Nie je to zakázané, ale štát to ani nepodporuje, keďže poisťovňa pôrodnú asistentku nehradí." "A aj teraz chcete tak rodiť? pýta sa príjemne. "Práve preto som prišla, aby sme sa pozreli kde je uložená placenta a či je hlavička v cestách, aby som vedela, či môžem rodiť doma. Myslíte, že by bolo možné urobiť mi 5 sekundový ultrazvuk, keď sa vás to nedotkne?" "Ako si prajete" odpovedá a ja sa vznášam v siedmom nebi. V ruke držím veľký ruženín a doktor prikladá ultrazvuk na bruško, hovorí, že placenta je v hornom segmente, skĺza na podbruško, hovorí, že hlavička je pripravená v cestách. Pýta sa, či to je naozaj všetko, hovorím áno, po trojsekundovom ožarovaní odkladá prístroj a ja mu v ohromnom údive, že mi tak ústretovo vyhovel hovorím "Vy ste Boh" . Pán doktor sa len skromne opýta prečo a ja mu ďakujem, že ma úplne rešpektoval... Aj vnútorné vyšetrenie bez nátlaku vynechal... Sestrička mi berie krv a hovorí: "To ste doteraz neboli na poradni? Prečo?" "Lebo verím v silu myšlienky...všetko je v hlave..." "Riskovali ste" hovorí a ja jej odpovedám s úsmevom, že určite nie. So zapichnutou ihlou v ruke nebola vhodná chvíľa na to, aby som jej vysvetlila, ako som sa na tehotenstvo pripravovala, ako sa dieťatku venujem, koľko úsilia, peniažkov som investovala do jeho zdravia. Že som ho každý deň obaľovala láskou, hovorila mu ako ho milujem... Láska je najväčší a najsilnejší liek...Ako som prosila anjelov o ochranu... Že som bola v kontakte s homeopatkou Adrienou, ktorá nado mnou držala ochrannú ruku, nevedela o terapeutke Simone, ktorá sa nám venovala na diaľku aj osobne celé tehotenstvo, nevedela o pôrodnej asistentke Martinke, s ktorou som bola v kontakte a vždy mi ochotne bola "na blízku", o pôrodnej asistentke Evke, ktorá ma okrem Martinky ako jediná vnútorne vyšetrila, keď som potrebovala zistiť stav môjho krčka maternice, ani o mojej duličke na diaľku Ši moon Mesačnici Narayani, ktorá mi posielala správy tak plné lásky, nehy, starostlivosti, že moja dušička vždy tancovala nespútanou radosťou. Nevedela, že som pravidelne chodila na prenatálnu jógu, tance, spevy, že som jedla len čistú zdravú stravu, že s dieťatkom nie sme karmicky zaťažené... Je jednoduché o niekom povedať, že mal šťastie, že sa mu nič nestalo bez kontroly lekárov. Lenže ja som si to šťastie usilovne pestovala, stálo ma to veľa odriekania, pokory, sily a samozrejme peniažkov (aj to, že som nedostala príspevok pri narodení kvôli tomu, že som nechodila na poradňu som vnímala ako investíciu, cenu za našu pohodu).

Príprava na pôrod

Kým tehotenstvo sa odvíja od stavu ženy pred otehotnením, pôrod je odrazom celého života, ale najmä tehotenstva. Preto sa dá povedať, že najpodstatnejšia príprava začala dávno, ale tá vonkajšia začala v polke júla. Začala som piť maliníkový čaj (na uvoľnenie svalstva panvového dna, reguláciu trávenia, harmonizáciu hormonálneho systému), piť ľanové semienka (po nočnom máčaní vo vode, ktoré upravujú hormonálny systém, rytmus tehotenstva aj pôrodu. Spolu s gélovými látkami uvoľňujú panvové väzy a dodávajú im pružnosť pre zdravý priebeh pôrodu), Maťko mi začal masírovať hrádzu (olečekom od Weledy na to určeným, čím sa hrádza stáva vláčnou a úplne elastickou pre ľahké natiahnutie sa pri pôrode dieťatka), často som si čítala knižky (Možnost volby od Zuzky Štromerovej, Zázrak porodu od Inny May Guskin, Zdravé těhotenství, přirozený porod od Ingeborg Stadelmann, Novú dobu porodní od Vlastimila Mareka a našu Rodili sme doma pre zopakovanie poznatkov a inšpiráciu) v polohe na štyroch, aby sa Naire ľahko otočilo dolu hlavičkou (Nevedeli sme naisto, či je Naira pretočená, preto sme preventívne robili všetko preto, aby sa otočila, keď ešte nie je), sem tam Maťko zahral na digeridoo priamo pri mojom lone, aby sme ju nalákali za zvukom, alebo som v tme svietila na lono, aby šla za svetlom. Taktiež sme chodili na dlhé prechádzky, (s mexickou guličkou od Simonky a Iris na stimulovanie otočenia krásnym zvonením pri pohybe) pri ktorých sa detičky otáčajú najbežnejšie. Posledný krok k tomu, aby som Naire pomohla sa pretočiť bola 4 km prechádzka od nášho domčeka do lesa, kde po dvojitom zjavení Panny Márie pri studničke kresťania vybudovali posedenie okolo studničky na začiatku lesa a oltár s lavičkami hlbšie v lese. Práve tam je obraz Panny Márie, za ktorou som sa vybrala za jemného letného dažďa. Keď som k nej došla, zapálila som pri nej sviečku a klaňala sa pred ňou v hlbokom drepe, aby po dlhej prechádzke hlavička dosadla na svoje miesto a prosila Máriu o požehnanie k pôrodu. Uvedomila som si, že ona porodila sama s mužom v cudzej stajničke a nikomu asi nikdy nenapadlo ju za to haniť. Myslím, že ani Ježiš by nebol taký aký bol, keby sa narodil v dnešnej pôrodnici a zažil odlúčenie od mamky hneď po pôrode... Vedela som, že Mária ma bude strážiť spolu s našimi anjelmi strážnymi. V knižke Možnost volby som sa v jednom pôrodnom príbehu dočítala o mamke, ktorú v tehotenstve oslovila mantra Om asatoma. Túto mantru som nepoznala, tak som si ju hneď našla a tiež ma očarila a tak sme sa ju s Maťkom učili cestou za našou pôrodnou asistentkou na stredné Slovensko. Spievali sme si ju kedykoľvek celý deviaty mesiac tehotenstva.

Poslíčkovia

Prípravu maternice na pôrod som pokladala za poslíčkov a tak sme si mysleli, že za Martinkou cestujeme rodiť. Prešli dve noci a ani spln pôrod nespustil, tak sme opustili lazy a vrátili sa domov. Veľmi som sa tešila, že sme počas tých dvoch dní tam navštívili Gavurky - niekoľkostoročný dubový háj. Našla som si "svoj" dub, objala ho a prosila, aby zo mňa vytiahol ožiarenie ultrazvukom a nabil ma svojou energiou. Dub mi s radosťou urobil po vôli. Ešte sme si vymenili pár viet, pocitov a potom sme sa vrátili domov aj s požičaným bazénom určenom na pôrod. O päť dní po návrate domov som opäť cítila ako mi pracuje maternica, tak sme sa zbalili a zas cestovali tri a pol hodiny s bazénom späť. Martinka ma pozrela a s úsmevom skonštatovala, že na pôrod to nevyzerá. Tak sme ostali v prenajatom domčeku na Kráľovej úžasný týždeň. pricestovala tam za nami Simonka s Iris, dávala mi tehotenské masáže a robila kraniosakrálnu terapiu, po ktorých som bola úplne odblokovaná, pripravená k pôrodu. Vychutnávali sme si voľné dni v čarokrásnej prírode, chodili sme na výlety, spoznávali sa s milými domácimi. Simonka mala pocit, že sa nám narodí dieťa v znamení leva, ale uplynul dátum 23. 8 a slnko vstúpilo do znamenia panny. Vedela som, dieťatko sa teda narodí v termíne, ktorý som si vypočítala podľa počatia v septembri. Ostali sme však nablízku Martinke a nevrátili sme sa domov, lebo detičky sa bežne rodia aj dva týždne pred termínom. Po týždni sme museli domček na Kráľovej uvoľniť a tak sme sa presunuli na Podkoreň, kde nám poskytli svoj domček rodičia našej milovanej Bejky. Opäť sme veselo výletovali do prírody, navštevovali sme našich priateľov z okolia a vyčkávali, kedy sa narodí dieťatko. Martinka bola non stop v strehu, dva krát ma pozrela ako som na tom, ale stále zistila to isté - že všetko je pripravené na pôrod, ale zatiaľ nerodím. 7.9. dieťatko dozrelo a malo sa začať pýtať na svet, ale ešte sa mu chcelo byť v brušku. 9. septembra sa Martinka vracala do Nemecka po "dovolenke" na Slovensku a my sme cítili, že dieťatko, keďže sa nenarodilo v čase, keď sme mohli rodiť s pôrodnou asistentkou, chce prísť na svet doma len s nami...

Nedostatok železa v tehotenstve je prirodzený

Ak sa rozhodnete, že v tehotenstve chcete byť pod dohľadom (a tým aj v moci lekárov), naše zdravotníctvo má pre vás pripravené množstvo vyšetrení, medzi ktoré patrí aj kontrola hladiny železa v krvi. Je len otázkou času, kedy informácie zo zahraničných výskumov preniknú aj medzi našu lekársku obec a lekári nebudú farmaceutickým lobingom tlačení k "liečeniu" nedostatku železa. Svetovo uznávaná pôrodná asistentka Ingeborg Stadelmann uviedla, že nedostatok železa v tehotenstve je prirodzený a potrebný preto, že pri pôrode stratí žena značné množstvo krvi. Práve vďaka tomu, že je železa v krvi menej, nestratí ho veľa.

Dr. Vera Rosivalová v knihe Homeopatia-Liečba pre každého uvádza:
"Železo je potrebné predovšetkým na krvnú stavbu buniek dieťaťa. Plodová voda v tele matky ešte viac riedi existujúce množstvo železa, takže koncentrácia železa celkovo klesá. Takýto ľahký pokles hladiny železa je ale u gravidnej ženy normálny a má svoj fyziologiký význam:

  1. Matku ľahký nedostatok železa chráni pred infekčnými chorobami (železo potrebujú na svoj rast a množenie aj baktérie).

  2. Kapiláry ( najjemenejšie krvné cievy) sa stávajú priepustnejšími a dieťa je lepšie prekrvené.

  3. Následne stúpa hladina medi, ako ochrana pred kŕčmi a predčasnými bolesťami, ktorá zároveň zvyšuje odolnosť proti infekčným ochoreniam.

Je tiež známe, že pri horúčkových ochoreniach, rovnako, ako v gravidite, klesá hladina železa, zatiaľčo hladina medi stúpa. Po ukončení mimoriadneho stavu sa tieto pomery samy znovu upravia. Ľahký poklas železa u gravidných žien nie je teda problémom a nemal by sa hneď riešiť podávaním preparátov železa.

Pred podávaním bežných preparátov železa v normálnych prípadoch vás chcem rozhodne varovať. Mám pre to vážne dôvody:

  1. Preparáty železa väčšinou nemôžu kryť jeho potrebu, pretože vstrebávanie železa v čreve nie je závislé len od jeho prijatého množstva, ale riadi ho rad ďalších látok, ktoré väčšinou chýbajú súčasne so železom. Masívny príjem preparátov železa bez súčasného podávania medi, vitamínu B12, vitamínu C a kyseliny listovej očividne len zaťažuje organizmus. (Príjem železa sa znižuje v prítomnosti kyseliny citrónovej ( napr. v citrusových plodoch), kyseliny mliečnej (napr. v mlieku a mliečnych produktoch, alebo kyseliny vínnej (napr. vo víne). Všeobecne teda treba predchádzať tomu, aby sa užívalo železo súčasne s kyselinami.

  2. Množstvo železa, ktoré je nad hranicou potreby, sa nemôže využiť, pretože jeho resorbcia sa riadi potrebou. Nadbytočné železo zostane v črevnej stene a v tejto forme pravdepodobne poškodzuje sliznicu.

  3. Nadbytok železa dráždi žalúdok, tenké a hrubé črevo, čo môže viesť k zvracaniu alebo k hnačke, čím sa vlastne znehodnocuje dodávanie železa.

  4. Neúčinnosť liečby železom často spôsobuje infekcia.

  5. Podľa mojich skúseností z praxe môžu deti, ktorých brali matky počas gravidity preparáty železa, dostať príznaky homeopatického lieku (železo). K homeoptaickým príznakom železa teda aj po prílišnom používaní železa patria: búšenie srdca, začervenanie, pocity návalu krvy do hlavy, strata chuti do jedla, zvracanie, hnačka, oslabenie cievneho systému so zvýšeným plnením viditeľných žíl až k obrazu kŕčových žíl, únavnosť s nechuťou k akejkoľvek práci, nápadná slabosť, nepokoj, bolesti svalov a kĺbov...

  6. V psychickej oblasti sa prejavuje nervozita, duševné vypätie vyvoláva bolesti hlavy až migrény a oslabenie koncetračných schopností. Môže byť zasiahnutá aj termoregulácia.Myseľ sa mení, človek sa stáva ustrašenou bytosťou, ktorá je podráždená pri najmenšom odpore."

Keď napriek tomu všetkému chcete príjmať železo, úplne postačí kúra potravinami, v ktorých sa prirodzene železo nachádza.

Zdravé tehotenstvo a detičky vám prajem

Je ultrazvuk neškodný?

Světová zdravotnická organizace, ve snaze napomoci stimulovat zdravotní politiku jednotlivých států, vydala toto prohlášení: "Zdůrazňujeme, že v rámci širokého užívání zdravotnických technologií je třeba zvážit jejich opodstatnění. Velmi rozšířené ultrazvukové vyšetření těhotných žen takovéto opodstatnění nemá. Výzkum potvrdil jeho efektivitu pro určité komplikace během těhotenství, ale neospravedlňuje jeho rutinní použití. Zatím neexistuje všeobecné a multidisciplinární ujištění, že toto vyšetření je klinicky efektivní, bez psychologických následků, eticky bezproblémové, šetrné a bezpečné."

Ještě v 80. letech byly hlasy těch, kteří na tento problém upozorňovaly (a u nás jsou ještě dnes) jako obvykle umlčovány. V roce 1993 se ale objevily dvě důležité studie. První z nich sledovala efektivitu prenatálního ultrazvukového vyšetření u 15 000 žen a srovnávala ženy, které byly ultrazvukově vyšetřávány průměrně 2,2x s ženami kontrolní skupiny, které byly vyšetřovány průměrně 0.6x. Počet výskytu komplikací (úmrtnost plodu, úmrtnost novorozenců atd.) a předčasných porodů byl u obou skupin stejný. Řečeno slovy autora studie: "Ultrazvukové vyšetření abnormalit nemá žádný vliv na konečný zdravotní stav dítěte. Rutinní ultrazvukové vyšetření nemá dostatečné opodstatnění."

Druhá studie chtěla prokázat bezpečnost opakovaného prenatálního ultrazvukového vyšetření. Výsledky ale byly opačné. 2834 těhotných žen bylo podrobeno ultrazvukovému vyšetření v průběhu 18., 24., 28. a 34. týdne těhotenství (intenzivní skupina), zatímco 1419 žen v druhé skupině bylo vyšetřováno ultrazvukem jen v 18. měsíci těhotenství. Jediný výrazný rozdíl mezi těmito dvěma skupinami byl o třetinu vyšší výskyt růstové retardace u intenzivní skupiny. Výsledky vedly autory k prohlášení, že "by bylo nanejvýš obezřetné používat omezit použití ultrazvuku jen na případy, u nich je to klinicky nezbytné.

Ironií tedy je, že zatímco použití ultrazvukového vyšetření je zdůvodňováno snahou detekovat růstovou retardaci, ono samo k ní vede." Vlastimil Marek  (Nová doba porodní)

Alexandra Kešeľová
Všetky práva vyhradené 2017
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky