PÔROD DOMA

Vložte svoj text

Pôrodná asistentka vyštudovaná a pôsobiaca v zahraničí si posvietila na slovenský článok o pôrodoch doma


V májovom a v augustovom čísle časopisu DIEŤA boli uverejnené rôzne články na tému domáceho pôrodu. K slovu sa dostali rôzni odborníci aj laici. Čo ma však donútilo sadnúť si a napísať tento článok, je fakt, že ani jeden príspevok nebol od odborníka sprevádzajúceho domáce pôrody...


Situáciu vystihuje už nadpis článku Dr. Korbeľa: "Kto vám doma pomôže?"

Ženy, ktoré chcú na Slovensku rodiť doma, nemajú inú možnosť, ako rodiť bez pôrodnej asistentky či pôrodníka. Nepoznám žiadnu pôrodnú asistentku alebo pôrodníka na Slovensku, ktorá/ktorý má skúsenosti s (plánovanými) domácimi pôrodmi, takže budúce mamičky nemajú možnosť rodiť doma s odborníčkou (resp. odborníkom). Na Slovensku zatiaľ neexistuje jediný pôrodný dom. Neviem o žiadnom článku či televíznom dokumente, ktorý by objektívne a odborne informoval o domácich pôrodoch (nemyslím "hazardné" pôrody bez odbornej starostlivosti).

Uverejnené články vo mne vyvolali dojem, akoby rodiť doma bolo zaostalé, šialené a veľmi nebezpečné.

Neviem, prečo slovenskí pôrodníci a pôrodné asistentky neinformujú o rôznych štúdiách napr. z Nemecka (1), Anglicka či Kanady (2) (žiadne rozvojové krajiny ani minulé storočie!), ktoré v prípade nerizikových či nízkorizikových rodičiek potvrdzujú, že pôrody doma alebo v pôrodom dome so skúsenou pôrodnou asistentkou sú rovnako bezpečné ako pôrody v nemocnici, dokonca často s menším počtom intervencií. Napadajú mi dva dôvody: Buď sa dostatočne neinformujú a nedopĺňajú si vzdelanie, alebo verejnosť neinformujú zámerne.


Podiel domácich pôrodov je v okolitých krajinách rôzny, závisí to od "tradícií" v tej ktorej krajine, napr. v Nemecku sú to asi 2-3 percentá, podobne aj v Belgicku. V Holandsku rodí doma asi tretina žien. V každej krajine existujú zástancovia i odporcovia domáceho pôrodu. To znamená, že žena má možnosť vybrať si medzi nemocnicou a domácim pôrodom s pôrodnou asistentkou. Môže si vybrať miesto, v ktorom sa cíti bezpečne.


Komplikácie pri domácom pôrode sú zriedkavé z viacerých dôvodov:

1. Domáci pôrod je možný len pri bezrizikovom alebo nízkorizikovom tehotenstve/pôrode, keď sa neočakávajú žiadne komplikácie.

2. Pár je už počas tehotenstva v kontakte s pôrodnou asistentkou a pripravuje sa na pôrod doma.

3. Pôrodná asistentka sprevádza pozorne rodičku počas celého pôrodu, nemusí sa starať súčasne o ďalšie dve, tri či viac rodičiek.

4. Pôrodná asistentka pri domácom pôrode nevykonáva zásahy, ktoré by mohli viesť ku komplikáciám (napr. amniotómia = prepichnutie plodového vaku, podávanie oxytocínu počas pôrodu, zákaz jedenia a pitia počas pôrodu atď.)

V prípade, že pôrod opúšťa hranice fyziológie, nastáva prevoz do nemocnice, v drvivej väčšine ešte predtým, než by nastali vážne komplikácie (veď práve kvôli tomu je pri pôrode odborníčka).


Dr. Korbeľ písal v májovom DIEŤATI o možných pôrodných komplikáciách, chcela by som jeho informácie doplniť:

Prepad pupočnej šnúry: Ide našťastie o veľmi zriedkavú komplikáciu, pri ktorej ale treba rýchlo konať. Ak je rodička v nemocnici, možno urgentne vykonať cisársky rez. Pred touto komplikáciou ale nechráni žiadna nemocnica. Pri plánovanom domácom pôrode žena vie, ako leží dieťa a vie, či je hlavička "napevno" vo vchode do panvy alebo či "pláva" ešte kdesi nad ním. (Posledné týždne tehotenstva pôrodná asistentka alebo gynekológ ženu v tehotenskej poradni vždy informuje o polohe dieťaťa.) Podľa toho žena vie, ako má v prípade predčasného odtoku plodovej vody reagovať, a tiež, že má hneď zavolať svoju pôrodnú asistentku.

Ak sa také niečo stane mimo nemocnice, treba zmeniť polohu tak, aby bola panva ženy vyššie ako hrudník (napr. poloha na kolenách a lakťoch alebo poležiačky s vyvýšenou panvou, napr. pomocou deky, vankúšov), prípadne podať liek na uvoľnenie svalu maternice a mechanicky odtlačiť hlavičku, aby nestláčala pupočník. Podľa možnosti treba monitorovať ozvy plodu.

(Pôrodné asistentky a pôrodníci sú pri domácich pôrodoch vybavení malým prístrojom na monitorovanie oziev plodu.) V takejto polohe prebieha prevoz do telefonicky informovanej najbližšej nemocnice, kde je ihneď vykonaný cisársky rez.


Obtočená pupočná šnúra okolo krku alebo inej časti tela: Väčšina týchto detí sa narodí bez väčších problémov spontánne, len v niektorých prípadoch treba pôrod ukončiť cisárskym rezom. Dr. Korbeľ píše: "...pri kardiotokografickom monitorovaní plodu (...) by sa toto prejavilo ako spomalenie oziev plodu." Tieto typické zmeny v kardiotokografickom zázname sa najčastejšie vyskytujú až v druhej dobe pôrodnej, kedy po otvorení krčka maternice hlavička zostupuje nižšie do pôrodných ciest.

Tým, že pôrodná asistentka či pôrodník aj pri domácom pôrode monitorujú ozvy srdiečka dieťaťa, vedia včas rozpoznať situáciu, kedy treba rodičku previezť do nemocnice.


Nepomer hlavičky dieťaťa k panve ženy: Tu sa stotožňujem s Dr. Korbeľom, ktorý píše: "...by pôrodník rozpoznal, že ide o nepomer medzi veľkosťou dieťaťa a matkinej panvy...", čo vie pôrodná asistentka či pôrodník rozpoznať rovnako dobre aj pri domácom pôrode.


Dystokia (zaklinenie) ramienok je tiež veľmi zriedkavá komplikácia, ktorú však pôrodná asistentka/pôrodník zvládne špeciálnymi manévrami, ako píše aj Dr.Korbeľ.


Pôrod koncom panvovým patrí kvôli o niečo vyššiemu riziku komplikácií do nemocničného zariadenia.

Poloha dieťaťa sa dá často určiť špeciálnymi hmatmi cez brušnú stenu matky a lokalizáciou oziev srdiečka, prípadne v kombinácii s vaginálnym vyšetrením. Taktiež možno zistiť polohu dieťaťa ultrazvukom (sono). V prípade plánovaného domáceho pôrodu považujem aj z rôznych iných dôvodov aspoň jedno ultrazvukové vyšetrenie (napr. aj kvôli lokalizácii placenty v maternici) za potrebné.

Pri priečnej polohe plodu je zrejmé, že dieťa sa narodí cisárskym rezom.

Anomálie nastavenia hlavičky rozpozná skúsená pôrodná asistentka aj doma.


Pôrodná asistentka či pôrodník musí venovať veľkú pozornosť aj placentárnej pôrodnej dobe, t.j. fáze od narodenia dieťaťa po narodenie placenty. Krvácanie pred a po narodení placenty treba pozorne sledovať a v prípade silnejšieho či dokonca atonického krvácania rýchlo reagovať. Väčšina situácií je s patričným vybavením zvládnuteľných aj v domácom prostredí, v ojedinelých prípadoch je nutný prevoz do nemocnice.

Pôrodná asistentka má so sebou lieky a materiál pre núdzové prípady. Aj k domácemu pôrodu je vybavená liekmi na zosilnenie kontrakcií (pri patologickom krvácaní v placentárnej a postplacentárnej perióde), nástrojmi pre prípadné zašitie poranenia (ak sa jedná o menšie natrhnutia 1. a 2. stupňa, či natrhnutie malých pyskov), infúziou, malou kyslíkovou fľašou atď.


Na margo článku autorky, ktorá písala o svojom domácom pôrode:

Pôrod je v podstate vždy tak trochu "krvavá záležitosť" (do 500 ml ide o fyziologickú stratu krvi), nie zriedkavo krváca žena v malom množstve aj v prvej dobe pôrodnej, keď sa otvára krčok maternice, väčšinou ide o trochu krvi zmiešanej s cervikálnym hlienom. Aj narodenie hlavičky môže sprevádzať trochu krvi. Menovaná rodička mohla ťažko laicky posúdiť, či bolo krvácanie pri danom pôrode výnimočné alebo vo fyziologickom rámci. Zdá sa, že o týchto veciach autorka nevedela a zľakla sa. Tiež neviem, aké boli ozvy plodu, či bolo nutné tak rýchlo "dostať dieťa von" a pod.


Konečne sa dostávam k nemenej dôležitej, podstatnej veci - k fyziológii pôrodu...

Pôrod je vo svojej podstate intímna záležitosť. Najlepšie prebieha v pokojnom prostredí, bez silného osvetlenia, bez množstva cudzích ľudí. Optimálne je, ak má rodička pri sebe len svojich najbližších a pôrodnú asistentku, ktorú dobre pozná a ku ktorej má dôveru. Jednou vetou: Ak sa žena cíti bezpečne a nerušene. Vplyv vonkajšieho prostredia na priebeh pôrodu, citlivo riadeného vlastnými hormónmi, je už dávno preskúmaný.

Stres či strach môže totiž brzdiť produkciu oxytocínu (potrebného na kontrakcie) a produkciu endorfínov, takpovediac vlastných "liekov proti bolesti" a naopak - neprimerane zvýšiť produkciu adrenalínu a katecholamínov. Oxytocín, endorfíny (vo vypudzovacej fáze aj adrenalín) uľahčujú pôrod nielen rodičke, ale aj dieťaťu.

Tiež je dôležité, aby sa žena počas pôrodu mohla voľne pohybovať a vydávať zvuky, tak ako to cíti a potrebuje, kontrakcie sa tak stávajú znesiteľnejšími. Pre všetky pôrodné doby sú najvhodnejšie vertikálne polohy, pri ktorých môže byť žena aktívna (a nie pôrodník...) a pri ktorých je využitá zemská príťažlivosť. Pozitívne pôsobí aj teplá sprcha či kúpeľ, masáž, povzbudivé slovo, spoločné predýchavanie kontrakcií a pod.

Tlačenie na brucho či nástrih hrádze pri fyziologickom pôrode vedú k zbytočným poraneniam a nemajú žiadne opodstatnenie. (3)


Ak toto všetko budeme rešpektovať, môže byť pôrod silným a nezabudnuteľným zážitkom v pozitívnom zmysle slova, z ktorého sa rodí sebavedomá, milujúca žena - matka, ktorá sama, z vlastnej sily porodila svoje dieťa.


Veľmi si prajem, aby ženy, ktoré chcú na Slovensku rodiť doma, resp. ktoré chcú ísť štyri hodiny po pôrode domov (tzv. ambulantný pôrod), prestali byť diskriminované - či už morálne alebo finančne (musia platiť za to, za čo by v nemocnici neplatili).

Je to len otázkou času, kedy aj naše poisťovne prídu na to, že domáca starostlivosť o rodičky, šestonedieľky a novorodencov je lacnejšia a často efektívnejšia ako pobyt v nemocnici. (4)


Martina Ološtiaková


Pôrodnú asistenciu študovala v Nemecku, kde od roku 2006 pracuje ako samostatná pôrodná asistentka.

Sprevádza ženy a rodiny tehotenstvom, pôrodom a šestonedelím, vedie kurzy popôrodnej gymnastiky a ponúka poradenstvo počas celej doby dojčenia. Sprevádza pôrody v nemocnici (ako "zmluvná" externá pôrodná asistentka) a domáce pôrody.




(1) German Out-Of-Hospital Birth Study 2000-2004, štúdiu vydala Gesellschaft für Qualität in der außerklinischen Geburtshilfe (www.quag.de)


(2) štúdia bola v roku 2009 publikovaná v Canadian Medical Association Journal


(3) napr. analýza 35 vedeckých prác a viacerých vedeckých štúdií k nástrihu hrádze od Gisele Steffen:

Je rutinný, profylaktický nástrih hrádze oprávnený? (slovenské vydanie je možné objednať na Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek)


(4) Informácie o samostatných pôrodných asistentkách v rôznych regiónoch Slovenska a ich ponúkané služby získate taktiež na Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek.

Moja reakcia na článok z Mama a ja  Pôrod doma - utópia (alebo) realita

Za všetky reakcie, ktoré som poskytovala médiám, uvádzam jednu najrozsiahlejšiu, v ktorej som sa snažila podrobne vysvetliť, prečo je plánovaný pôrod doma bezpečný, kde všade je normálny, kde je tutlaný a kde neexistuje iná možnosť, ako rodiť doma.

Vážená redakcia Mamy a ja. Nakoľko som jednou z oslovených mamičiek vo vašom článku, s malou dušičkou som sa doň začítala a poviem vám, že sa mi to nečítalo ľahko. Téme pôrod doma sa venujem už šiestym rokom. Ste silným mienkotvorným magazínom, a preto považujem za svoju povinnosť poopraviť niektoré tvrdenia a vniesť do celej témy viac svetla :).
Píšete: Pre mnohé krajiny a kultúry je rodenie detí v prirodzených podmienkach ešte stále typické. No výdobytky civilizácie, ktoré prenikajú všade, majú za následok, že aj ženy, ktorých mamy a staré mamy rodili doma, si v prípade možnosti rodiť v nemocničnom zariadení vyberajú túto možnosť.
Tu si najprv potrebujeme zoradiť niekoľko kľúčových faktov. 6 miliárd ľudí sa narodilo a prežilo, kým sa v 18. storočí otvorila možnosť priviesť svoje dieťatko na svet v pôrodnici. Pôrodnícka globalizácia nezasiahla všetky krajiny sveta. Môžeme sledovať niekoľko línií.
1. Krajiny, kde ešte aj dnes nemajú všetky ženy dostupnú zdravotnú starostlivosť
Majú najnižšiu životnú úroveň. Obyvatelia trpia nedostatkom výživy, kvality bývania, nemajú dostupnú zdravotnú starostlivosť. Pre ilustráciu uvediem dve krajiny s najvyššou novorodeneckou a materskou úmrtnosťou na svete:
Afganistan: Materská úmrtnosť na 100,000 pôrodov - 1,400 úmrtí, novorodenecká úmrtnosť na 1000 pôrodov - 103 úmrtí. V tejto krajine sa ešte len postupne buduje systém starostlivosti o ženu. Dievčatá, ktoré vedia čítať a písať, z odľahlých častí krajiny, sú vysielané na štúdium pôrodnej asistencie. Matka tu privedie na svet v priemere 5,1 detí vo svojom živote, čo je najvyššia pôrodnosť v Ázii.
Sierra Leone: Materská úmrtnosť na 100,000 pôrodov - 970 úmrtí, novorodenecká úmrtnosť na 1000 pôrodov - 113 úmrtí. Takmer všetky pôrody sa vyskytujú v dedinách, na prašných poschodiach, bez kvalifikovanej starostlivosti. Kombinácia chudoby, vzdialenosti a nedostatočného zdravotníckeho zariadenia vytvárajú celý rad komplikácií. Isha Daramy sa narodila v Sierra Leone a vyštudovala pôrodnú asistenciu v Anglicku. Zaviazala sa k zlepšeniu materskej starostlivosti v krajine. V roku 2013 postaví svoje druhé materské centrum.
Veľmi zaujímavé videá z 8 krajín sveta od BBC o tejto problematike https://www.who.int/maternal_child_adolescent/multimedia/videos/en/index.html
2. Krajiny, v ktorých ženy majú možnosť rodiť v pôrodnici
Patria sem krajiny so stredným indexom prosperity. Majú vybudovanú sieť zdravotnej starostlivosti, netrpia chudobou, majú pohodlné bývanie a hygiena je na vysokej úrovni.
Slovensko: Materská úmrtnosť na 100,000 pôrodov - 6 úmrtí, novorodenecká úmrtnosť na 1000 pôrodov - 6.59 úmrtí. Pôrod slovenskej ženy stojí poisťovňu 1000 Eur. Pokiaľ si žena nepraje rodiť v pôrodnici, ale rozhodne sa priviesť svoje dieťatko na svet s pôrodnou asistentkou doma, musí si ju nájsť v okolitých štátoch a uhradiť z vlastných peňazí.
Litva: Materská úmrtnosť na 100,000 pôrodov - 20 úmrtí, novorodenecká úmrtnosť na 1000 pôrodov - 8.10 úmrtí.
3.
Krajiny, v ktorých ženy majú možnosť vybrať si miesto pôrodu - pôrodnicu alebo pôrod doma s pôrodnou asistentkou
Sem patria najvyspelejšie krajiny na svete. Ilustrujeme si prvých desať najvyspelejších krajín:
1. Nórsko: Materská úmrtnosť na 100,000 pôrodov - 7 úmrtí, novorodenecká úmrtnosť na 1000 pôrodov - 2.80 úmrtí.
V Nórsku sa každoročne narodí priemerne 65.000 detí. Pôrodná asistentka príde k matke z miestnej nemocnice. Túto možnosť využije 250 rodičiek. V Nórsku majú ľudia bezplatnú zdravotnú a nemocničnú starostlivosť. Dane pokrývajú všetky náklady na zdravotnú starostlivosť - nielen narodenie, ale všetky druhy lekárskej starostlivosti!Takže pôrod doma a pôrod v nemocnici je v Nórsku 100% zadarmo! Nórska princezná Maertha Louise porodila doma dve z troch detí.

2. Dánsko: Materská úmrtnosť na 100,000 pôrodov - 5 úmrtí, novorodenecká úmrtnosť na 1000 pôrodov - 3,30 úmrtí.
Štúdia vykonaná v Dánsku v roku 1997 zistila, že deti žien, ktoré porodili doma, boli v lepšom stave a s menšími problémami. Ženy samotné zažili menej stresu a vyžadovali menej lekárskych zákrokov v porovnaní s nemocničnými pôrodmi.

3. Austrália: V tejto krajine ženy využívajú služby súkromných pôrodných asistentiek. Podľa ministerstva zdravotníctva ročne v štáte Viktória plánuje pôrod v domácom prostredí 200 žien. Situácia je aktuálne v dynamickom procese.
4.Nový Zéland: Ženy využívajú možnosť rodiť doma s pôrodnou asistentkou, nakoľko krajina považuje pôrod doma za bezpečný a stále populárny.
5.Švédsko: Najviac starostlivosti je poskytovanej pôrodnou asistentkou. Pôrodná asistentka sa odkazuje na pôrodníka, ak je to nutné, aj keď dve návštevy pôrodníka sú zahrnuté v rutinnej prenatálnej starostlivosti. Len veľmi málo lekárov je zapojených do materskej starostlivosti.
6. Kanada: Štúdie domácich pôrodov zistili, že domáci pôrod je bezpečný alebo bezpečnejší ako pôrod v nemocnici. Štúdia z Kanady (Britská Kolumbia) z rokov 2000-2004, publikovaná v roku 2009 v rozsahu 2899 plánovaných domácich a 10 083 nemocničných pôrodov dospela k záverom: Novorodenecká úmrtnosť bola veľmi nízka ako pri pôrodoch doma, tak aj v nemocnici, avšak treba dodať, že najnižšiu novorodeneckú úmrtnosť mali plánované pôrody doma za prítomnosti pôrodnej asistentky, nasledovali pôrody s pôrodnou asistentkou v nemocnici a najhoršie vyšiel pôrod s lekárom v nemocnici. Ostatné faktory, ako sú komplikácie zdravotného stavu matky a dieťaťa, vyšli v neprospech pôrodu v nemocnici.Ďalšia štúdia z Kanady (Ontário) z rokov 2003-2006, publikovaná v roku 2009, v rozsahu 6692 plánovaných domácich a 6692 nemocničných pôrodov, prišla k záverom, že čo sa týka novorodeneckej úmrtnosti, je pôrod doma rovnako bezpečný ako pôrod v nemocnici. Čo sa týka ďalších faktorov, vyšiel pre nízkorizikové ženy plánovaný pôrod doma opäť lepšie než plánovaný pôrod v nemocnici s lekárom.

7. Fínsko: V tejto krajine sú pôrody doma zriedkavé.

8. Švajčiarsko: "Plánovaný pôrod doma je rovnako bezpečný ako pôrod v pôrodnici". To je hlavný záver štúdie švajčiarskej spoločnosti Nationalfond, ktorá bola zverejnená v decembri r. 1993.

9.Holandsko: Holandská štúdia skúmala pozoruhodne vysoký počet narodených 529,688. 60,7% (viac ako 321,500) z nich boli naplánované domáce pôrody. Došla k záveru, že "plánovanie domáceho pôrodu nezvyšuje riziko perinatálnej úmrtnosti za predpokladu, že systém umožňuje túto voľbu poskytovanú dobre vyškolenými pôrodnými asistentkami a vďaka dobrej doprave a systému." V Holandsku rodí doma 30% žien.

10.USA: Aj ženy v desiatej najvyspelejšej krajine sveta si uplatňujú nárok na pôrod doma s pôrodnou asistentkou napriek silným tlakom zo strany veľkých spoločností, ktoré profitujú z cisárskych rezov.

Štúdia domácich pôrodov v Amerike a Kanade z roku 2005 ukázala, že medzi 5000 ženami boli výsledky, pokiaľ ide o bezpečnosť, u žien, čo rodili doma, aspoň rovnako dobré ako u rodičiek s nízkym rizikom v pôrodniciach. Zásahov bolo oveľa menej. Podľa tej štúdie boli miery cisárskeho rezu, epidurálky, vyvolania pôrodu, povzbudenia kontrakcií, epiziotómie, všetky pod 10 %, čo bolo omnoho nižšie, než vykazujú údaje v pôrodniciach.
Doma rodili mnohé americké celebrity - Pamela Anderson, Kelly Preston, Meryl Streep, Demi Moore, Nelly Furtado, Jade Jagger, Julianne Moore, Laila Ali, Gisele Bundchen, Cindy Crawford, Alyson Hannigan, Melissa Joan Hart a Kellie Martin, Alanis Morissette, Christy Turlington-Burns a Kimberly Williams-Paisley... A o pôrodoch doma už USA vyprodukovala nádherné osvetové dokumenty ako napríklad The Business of Being Born, What Babies Want, či najznámejší Orgasmic Birth. Najvýznamnejšou predstaviteľkou pôrodov doma z USA je najznámejšia pôrodná asistentka na svete Ina May Gaskin, ktorá sa objavila vo väčšine z týchto dokumentov.
A takto by sme mohli pokračovať Japonskom, Nemeckom a inými krajinami, kde si ženy môžu zvoliť miesto pôrodu a vyberajú si pôrod doma.

Záver:
Plánovaný pôrod doma za prítomnosti kvalifikovaného profesionála nepredstavuje pre ženy s nerizikovým tehotenstvom žiadne nebezpečenstvo. Pôrody doma sú rovnako bezpečné ako pôrody v pôrodnici a navyše majú i niektoré ďalšie výhody. Niekoľko štúdií uvádza menší výskyt zdravotných komplikácií u matiek i novorodencov. Väčšina prác tiež dokladuje menej časté používanie liekov, napríklad oxytocínu k stimulácii pôrodu, a menšie percento zákrokov, napríklad cisárskych rezov, a naopak väčšiu snahu o pohodlie rodiacej ženy, napríklad využívaním kúpeľa, či podávaním jedla a pitia. A takáto starostlivosť je ženám jednoducho príjemnejšia.

Pôrod doma v minulosti a dnes
Kým v minulosti doma rodili všetky ženy, pretože nemali na výber, dnes rodia ženy aj doma, pretože majú na výber. Kým v minulosti to predstavovalo obrovské riziko, dnes je to najbezpečnejší spôsob pôrodu.
Prečo pri pôrode doma kedysi zomieralo toľko žien a detí?
Odpoveď sme našli v pohľade na rozvojové krajiny - Sierru Leone a Afganistan. Nemali dostupnú antikoncepciu, boli podvýživené, zničené ťažkou prácou, vyšťavené početnými tehotenstvami, ohrozené slabou hygienou, bez kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Doma rodili všetky ženy bez ohľadu na to, či spadali do skupiny rizikového tehotenstva, alebo nie. Rodili všetky deti bez ohľadu na to, či boli postihnuté, alebo nie, pretože nevyužívali ani umelé potraty. A rodili samé, s rodinou alebo babicou bez odborného vzdelania. Nemali mobily, aby v prípade potreby mohli zavolať pomoc.
Prečo dnes ženy a deti pri pôrodoch doma neumierajú?
Pretože sme dostatočne, až prebytočne, zásobovaní potravinami, ťažkú prácu za nás robia stroje, časté tehotenstvo je raritou, poznáme veľa možností antikoncepcie, máme vysokú hygienu, kvalitnú dostupnú zdravotnú starostlivosť. Denne na Slovensku zomrie umelým potratením vyše 30 detí. Okrem nechcených detičiek sú to práve tie poškodené plody, ktoré by pravdepodobne neprežili pôrod, alebo by zomreli ešte veľmi mladé.
Plánovane rodiť doma môžu len zdravé ženy s nerizikovým tehotenstvom. Tehotenstvom, pôrodom a šestonedelím ich sprevádzajú vysokoškolsky vzdelané dostupné pôrodné asistentky. V najvyspelejších krajinách hradí služby PA (pôrodnej asistentky) štát.
Krok dopredu alebo späť?
Jasne sme si ukázali, že v najvyspelejších krajinách si ženy vyberajú pôrod doma a štúdie potvrdzujú správnosť ich voľby, keď chcú pre svoje dieťatko zvoliť najbezpečnejší spôsob pôrodu s inými ďalšími výhodami.
The Royal College of Midwives (Kráľovský Zväz Pôrodných Asistentiek) a The Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (Kráľovský Zväz Pôrodníkov a Gynekológov) vydali spoločné vyhlásenie: "Neexistuje dôvod na to, aby sa ženám s nízkym rizikom komplikácií domáci pôrod neodporúčal, naopak, môže byť pre ne a pre ich rodiny veľmi prospešný. Existuje množstvo dôkazov o tom, že domáci pôrod je bezpečnejší a že žene prinesie pozitívnu skúsenosť, čo má priaznivý vplyv na zdravie jej dieťaťa aj jej samotnej." (Royal College of Obstetricians and Gynaecologists and Royal College of Midwives Joint Statement No.2 https://www.rcog.org.uk/files/rcog-corp/uploaded-files/JointStatmentHomeBirths2007.pdf )
Krokom späť je teda nereflektovať poznatky súčasnej vedy, a nie rodiť doma.
Ďalej píšete, že "pre niektoré ženy je, žiaľ, pôrod doma snaha zaradiť sa do istej špecifickej spoločnosti."
Slovenské médiá sú voči plánovanému pôrodu doma nepochopiteľne zaujaté, lekári majú tú drzosť vymýšľať si neexistujúce štatistiky o bezpečnejšom pôrode v pôrodnici, noviny sú plné prekrútených správ, reportáže sa ani nedajú dopozerať. Takmer celá krajina žije v mylnej predstave, že rodičia, ktorí chcú porodiť dieťatko doma, hazardujú s jeho životom. Skutočne si myslíte, že niektorá mamička chce rodiť doma len preto, aby sa zaradila k špecifickej spoločnosti nás doma rodiacich vyvrheľov? Že niektorá túži po tom, aby na ňu niektoré zaujaté mamičky nepriateľsky ukazovali prstom a mysleli si o nej len to najhoršie? Mne to teda vôbec ku šťastiu nechýba. Ale čo s tým môžem urobiť, keď každý pokus o to, aby som nás zbavila kliatby troch opíc, čo si zakrývajú oči, uši, ústa, končí takto, ako v tomto článku?
Píšem svoj komentár a dúfam, že ma aspoň trochu pochopíte. Takéto mienkotvorné médium ako vy by mohlo mať morálku a snažiť sa pomáhať spoločnosti. My ženy sa snažíme, aby nastala nejaká zmena, aby o nás pôrodné asistentky vedeli a dostali silu sa postaviť na vlastné nohy a presadiť si asistovanie pri pôrode doma. Lebo kým naše ženy nebudú mať možnosť vybrať si, sú odkázané na pomoc zvonku. Pôrodné asistentky z Ukrajiny, Českej republiky a Rakúska musia chodiť k nám, lebo naše pôrodné asistentky sú utláčané a s nimi všetky rodičky.
Podľa európskeho práva máme nárok na pôrod doma, ale to znamená, že náš štát by nám mal poskytnúť aj adekvátnu starostlivosť. Kým médiá budú vystupovať proti pôrodu doma, zhora zmena nikdy nepríde a budú aj také ženy, ktoré budú rodiť bez asistencie, lebo si zažili teror v pôrodnici a tam ich už nikto nedostane. V Austrálii zomrela žena, Caroline Lovellová (36), ktorá prosila vládu presne o to, čo potrebujeme aj my. Zabezpečiť pôrodné asistentky k domácemu prostrediu. Médiá prezentovali jej pobratie sa na druhý svet v súvislosti s pôrodom doma. A pritom príčinou bolo zlyhanie srdca...
Budete tým magazínom, ktorý brzdí pokrok, alebo sa nad tým všetkým zamyslíte a pomôžete krajine objektívnym prístupom?
Verím, dúfam, že ...:)

Mgr. Alexandra Kešeľová

Poznámky:
Oslovení lekári nie sú odborníkmi v danej téme. Sú odborníkmi na medicínsky vedený pôrod, na patológie na míle vzdialené od pôrodu doma. Koľko rokov sa vzdelávali na školách o prirodzenom pôrode? Koľko štatistík čítali? Na koľkých stážach s pôrodmi doma boli? Pri koľkých pôrodoch doma asistovali? Koľko dokumentov o pôrode doma videli? Videli vôbec niekedy pôrod doma na vlastné oči? Koľko literatúry prečítali o pôrode doma?
Prečo ste nedali priestor na vyjadrenie žiadnej pôrodnej asistentke, ktorá sa učila o prirodzenom pôrode viac rokov ako pôrodník? Ktorá vníma pôrod ako prirodzený dej a nie ako záchranu života dieťaťa, či matky pred strašiakom menom pôrod?

Na Slovensku viem o jedinom odborníkovi - pôrodnej asistentke pôsobiacej v zahraničí - Martinke Ološtiakovej.
Pôrodnú asistenciu študovala v Nemecku, kde od roku 2006 pracuje ako samostatná pôrodná asistentka.

Sprevádza ženy a rodiny tehotenstvom, pôrodom a šestonedelím, vedie kurzy popôrodnej gymnastiky a ponúka poradenstvo počas celej doby dojčenia. Sprevádza pôrody v nemocnici (ako "zmluvná" externá pôrodná asistentka) a domáce pôrody. Už niekoľko rokov pravidelne prednáša o pôrode doma slovenským pôrodným asistentkám. Osvete na Slovensku pomohla aj prekladom vedeckej práce od Gisele Steffen: Je rutinný, profylaktický nástrih hrádze oprávnený? (Slovenské vydanie je možné objednať na Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek).
A zo susednej krajiny by ste mohli osloviť pani Zuzanu Štromerovú, ktorá za svoje desiatky rokov poctivo robené povolanie získala aj ocenenie českého Ministerstva zdravotníctva. Prechodila svet a vydala (Možnost volby), či preložila (Partner u porodu, Zázrak porodu) viacero publikácií o pôrode doma. Veľmi poučná je napríklad táto brožúrka https://www.pdcap.cz/Texty/PDF/Brozura_Por_doma.pdf.
Kontakt na ňu nájdete na jej stránke https://www.pdcap.cz/index.html
Trefne to opisuje aj toto video skutočných odborníkov na pôrod doma: https://www.prirozeny-porod.eu/lekar-nebo-porodni-asistentka/
Rebríček najvyspelejších krajín sveta každoročne porovnáva bohatstvo a kvalitu života v jednotlivých štátoch. Zostavil ho inštitút Legatum. https://www.cas.sk/clanok/210237/prieskum-slovensko-patri-medzi-najvyspelejsie-krajiny-sveta.html
Demografické údaje o úmrtnosti novorodencov (za rok 2010) a matiek (za rok 2008) pochádzajú zo zdroja www.indexmundi.com.

Sledovaním a porovnávaním indexumundi som si dokonca všimla, že od roku 2005 klesla novorodenecká úmrtnosť aj materská úmrtnosť na polovicu všade tam, kde WHO zaškolila pôrodné asistentky. Napríklad v Bhutáne to bolo zo sto na polovicu. Čítala som aj správu WHO k tejto starostlivosti s názvom ANNUAL REPORT 2006, DEPARTMENT OF MAKINF PREGNANCY SAFER. Obsahovala aj pochvalu a veľké uznanie doktorov k práci pôrodných asistentiek. Tento magazín nakoniec časť mojej reakcie uverejnil! :o) Ďakujem mu!
Je slovenská vláda povinná vytvoriť podmienky pre pôrod doma?

Aj Slovensko je štátom EÚ a preto aj slovenské ženy majú právo rodiť doma a mať k tomu zaistenú zdravotnú starostlivosť. Ministerstvo zdravotníctva by sa z toho dôvodu mohlo témou čím skôr zaoberať. Je na nás, aby sme sa domáhali svojich práv. Volať na Ministerstvo, písať listy kompetentným...to je jedna z možností, ako sa situácia môže zmeniť. Sami od seba sa politici touto otázkou zaoberať nebudú. Veď sú naši zástupcovia, tak im máme ukázať, čo potrebujeme vyriešiť. Ak na to máme chuť, silu :)!

Ja som to nedávno skúsila. Volala som na ministerstvo zdravotníctva a pýtala sa, ako sa ministerstvo zaoberá otázkou pôrodu doma. Pani na druhej strane mi prekvapene odpovedala, že nijako. A keď som jej vysvetlila, že nám je upierané právo na pôrod doma, odporučila mi napísať list. Tak ja radšej píšem rovno knihu :)). A vy potom môžete volať a písať listy, petície, čím viac ohlasov budú dostávať, tým skôr tomu budú prikladať význam :).

Je pôrod doma pre všetky ženy?


Viem, že niektoré ženy sklamalo poznanie, že ich pôrody neboli v porovnaní s tými, čo boli v knihe, také pekné. Tu sa pýtam, čo viedlo tieto ženy k tomu, aby knihu čítali? Nie je náhoda, že sa im kniha dostala do rúk. Veď majú deti, tie raz budú rodiť a môžu im vďaka novému pohľadu na pôrod poradiť, ako to môžu mať aspoň deti ešte krajšie. Alebo ich rodina, kamarátky... A tiež si myslím, že ľudia by sa nemali porovnávať a závidieť si. Každý má svoju cestu, má za sebou svoje minulé životy... Každý je úplne jedinečne formovaný a jeho spôsob života vedie k istému spôsobu pôrodu. Neodvážila by som sa tvrdiť, že pôrod doma je to najlepšie pre každú ženu. Je podstatné, či je zdravá, či je silná, či je zosúladená, pripravená odovzdať sa niečomu silnejšiemu, ako je ona sama. Čistá príroda. Žiadne ego, žiadne Ja. Splynutie so silou tvorenia. Len tunel, cez ktorý sa rodí dieťa. Žiadne prekážky v ňom. Hladký prázdny tunel. Absolútne uvoľnenie. Divočina. Bolesť a slasť. Najväčšia pokora, akú poznám. Najkrajší spirituálny zážitok, aký poznám :)... Vždy, keď sa mi ozve tehotná žienka a píše mi, že sa pripravuje na pôrod doma, sa veľmi teším. V týchto ženách je obrovské odhodlanie a nadšenie. V týchto. Ale viem, že sú aj ženy, ktoré sa na to necítia. A tie by si nemali vyčítať, že na to nemajú. Najdôležitejšie je počúvať vlastný inštinkt. Pokiaľ by žena aj chcela, ale aj nevie, necítim tam dostatok potrebnej sily, ktorú pôrod doma potrebuje. Žena, ktorá si neverí, môže pri prvej väčšej bolesti prepadnúť strachu, alebo pocitu, že to nezvládne. Pôrodná asistentka vie v takej chvíli robiť zázraky, ale ťahať celý pôrod je asi náročné. Taký moment prichádza často pri všetkých pôrodoch. Ale silná žena si s ním poradí, neochvejne vie, že to zvládne. A o tom to má byť. Poznať svoje sily. Úprimne zhodnotiť, na čo sa cítime. A keď sa naladíme na volanie intuície, je to najväčšia výhra. Matka vždy vie, čo je najlepšie pre jej dieťa. Nakoniec je aj tak všetko, ako má byť :). A ako to bolo s nami? Otvára sa ďalšia kapitola našich životov. Naše pôrodné príbehy. Nie pre navnadenie, ale najviac pre povzbudenie všetkým, ktorí vedia, že je to aj ich cesta. Takí potrebujú čo najviac podpory. Prečítate si príbehy a zhodnotíte, či sa to približuje tomu, čo potrebujete vy a vaše dieťatko, alebo nie.

Štúdie


  • "Plánovaný pôrod doma za prítomnosti kvalifikovaného profesionála nepredstavuje pre ženy s nerizikovým tehotenstvom žiadne nebezpečenstvo... Pôrody doma sú rovnako bezpečné ako pôrody v pôrodnici a navyše majú i niektoré ďalšie výhody. Niekoľko štúdií uvádza menší výskyt zdravotných komplikácií u matiek i novorodencov. Väčšina prác tiež dokladuje menej časté používanie liekov, napríklad oxytocínu k stimulácii pôrodu, a menšie percento zákrokov, napríklad cisárskych rezov, a naopak väčšiu snahu o pohodlie rodiacej ženy, napríklad využívaním kúpeľa, či podávaním jedla a pitia. A takáto starostlivosť je ženám jednoducho príjemnejšia." (Henci Goer,Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu, 2002)

  • "Štúdia domácich pôrodov v Amerike a Kanade z roku 2005 ukázala, že medzi 5000 ženami boli výsledky pokiaľ ide o bezpečnosť, u žien, čo rodili doma, aspoň rovnako dobré ako u rodičiek s nízkym rizikom v pôrodniciach. Zásahov bolo oveľa menej. Podľa tej štúdie boli miery cisárskeho rezu, epidurálky, vyvolania pôrodu, povzbudenia kontrakcií, epiziotómie, všetky pod 10 %, čo bolo omnoho nižšie, než vykazujú údaje v pôrodniciach." (Sarah Buckley, MD, Orgasmic Birth, 2008)

  • "Plánovaný pôrod doma môže byť tým najspoľahlivejším spôsobom, akým môžete porodiť svoje dieťa. Nedávna správa o stave britskej spoločnosti dokumentovala, že akokoľvek 94 % všetkých pôrodov sa udeje v nemocnici, nie sú o nič bezpečnejšie, niekedy sú dokonca nebezpečnejšie, ako pôrody doma." ( Miriam Stoppardová, Veľký sprievodca tehotenstvom od počatia po pôrod, 1985)

  • "Pre ženy, ktorých tehotnosť prebieha normálne a očakávajú normálny pôrod, je domáce prostredie ideálne. Nanešťastie mnohé ženy, ktoré by mohli rodiť doma, sa na to nepodujmú, pretože pociťujú negatívny tlak zo strany svojich lekárov, poradcov a nemocničných pôrodných asistentiek. Väčšina tehotných žien je zdravá, a ako k takým by sa k nim malo pristupovať; tehotnosť nie je choroba. Ak všetko prebieha normálne, nie je dôvod, prečo by ste nemohli rodiť doma s pomocou miestnej pôrodnej asistentky. V súčasnosti sa dokázalo, že pôrod doma je rovnako bezpečný v prípade, že sme v poriadku a nie je dôvod, pre ktorý by bolo treba si robiť starosti." ( Miriam Stoppardová, Žena od A po Z, 1985)

  • "Pokiaľ tehotenstvo prebieha v poriadku, žena neužívala žiadne lieky, pravdepodobnosť, že pri pôrode vznikne život ohrozujúca situácia, nie je. V podstate neexistuje." (Jana Doležalová, Hovory s porodní bábou, 2006)

  • To, že pôrod doma je bezpečný, dokazuje aj štúdia z roku 2009, publikovaná v BJOG (An International Journal of Obstetrics & Gynaecology), kde sledovali viac než pol milióna nízkorizikových žien, ktoré mali možnosť vybrať si, kde budú rodiť - doma alebo v nemocnici. Viac než 60 % z týchto nízkorizikových žien si vybralo rodiť doma. Záver štúdie je jednoznačný - plánovaný pôrod doma je pre nízkorizikové ženy, za predpokladu, že sú v prítomnosti skúseného zdravotníka (zväčša pôrodnej asistentky) a v prípade komplikácii sú v dostupnej vzdialenosti vybavenej nemocnice, rovnako bezpečný ako pôrod v nemocnici.

(Perinal mortality and morbidity in planned home and hospital births. https://www.homebirthservices.com.au/files/2864672/uploaded/De_Jong_et_al_2009.pdf)

  • Veľké uznanie patrí Veľkej Británii. Na základe vynikajúcich svetových štatistík pôrodných výsledkov plánovaných domácich pôrodov "Zvláštny výbor pre otázky zdravotníctva (Health Select Committee), ustanovený pri Dolnej snemovni britského parlamentu, publikoval už pred 20 rokmi, teda v roku 1990 správu, v ktorej sa píše: " Prax, keď sú všetky ženy vedené k tomu, aby rodili v nemocnici, nie je možné obhájiť väčšou bezpečnosťou takýchto pôrodov. (...) Ženy by mali mať možnosť voľby, (...) vrátane tej alternatívy, ktorá im bola v minulosti odopieraná, totiž priniesť svoje deti na svet doma alebo v malých pôrodných zariadeniach." (Henci Goer,Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu, 2002)

  • Veľká Británia zopakovala svoje oficiálne vyjadrenie aj v roku 2007, keď The Royal College of Midwives (Kráľovský Zväz Pôrodných Asistentiek) a The Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (Kráľovský Zväz Pôrodníkov a Gynekológov) vydali spoločné vyhlásenie: "Neexistuje dôvod na to, aby sa ženám s nízkym rizikom komplikácií domáci pôrod neodporúčal, naopak, môže byť pre ne a pre ich rodiny veľmi prospešný. Existuje množstvo dôkazov o tom, že domáci pôrod je bezpečnejší a že žene prinesie pozitívnu skúsenosť, čo má priaznivý vplyv na zdravie jej dieťaťa aj jej samotnej." (Royal College of Obstetricians and Gynaecologists and Royal College of Midwives Joint Statement No.2 https://www.rcog.org.uk/files/rcog-corp/uploaded-files/JointStatmentHomeBirths2007.pdf )

  • Vo všetkých krajinách, kde tretina žien rodí plánovane doma - Japonsko, Singapur, Fínsko, Nórsko, Holandsko, je najvyššia životná úroveň a najmenšia novorodenecká úmrtnosť. A naopak, najväčšia úmrtnosť je v krajinách, kde sa detičky rodia prevažne v nemocniciach - USA, Litva, Poľsko, Maďarsko a Slovensko. (U.S. has second worst newborn death rate in modern world, report says https://www.cnn.com/2006/HEALTH/parenting/05/08/mothers.index/index.html)

  • "Anglická studie uveřejněná v r. 1999 v časopise The Practising Midwife se 1695 ženami kvalifikovaným způsobem ukazuje, že nelze neprokázat, že při rozumném uspořádání a kvalitní porodnické péči, je porod doma spojený se statisticky významně větším rizikem pro matku nebo pro dítě... Nejnovější výzkumy ve Velké Británii, Švýcarsku a Holandsku podporují porody doma... V dánské práci z r. 1997 (14) byla provedena analýza 6 kontrolovaných studií obsahujících celkem 24 092 porodů vybraných žen s nízkým porodním rizikem. Analyzována byla mortalita a morbidita, Apgar skóre, lacerace hráze a lékařské intervence. Získané výsledky vedly k závěru, že domácí porody jsou přijatelnou alternativou k porodům v nemocnici pro vybrané těhotné ženy a vedou k omezení lékařských intervencí." (Katedra filozofie a etiky Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Gynekologicko-porodnické oddělení oblastní nemocnice Příbram, PROBLÉM DOMÁCÍCH PORODŮ VE SVĚTLE OBJEKTIVNÍCH DAT, Jiří Šimek, Alena Šindelářová, Martina Vlasová, 2008 https://clanky.gynstart.cz/article.php?sid=166&mode=thread&order=0&thold=)

  • "V studii 1 707 porodů (Durand, AM. (1992) The safety of home birth: The Farm study. American Journal of Public Health. 82(3): 450-453.) v domácím prostředí, u kterých asistovaly porodní asistentky, byly výsledky porodů srovnatelné s porody s nízkým rizikem, vedenými v nemocnici. Operačních zásahů u porodů, které byly započaty v domácím prostředí, bylo mnohem méně, než u porodů s nízkým rizikem vedených v porodnici. Ani lékařská ani právní podpora by těm, kteří volí porod mimo porodnici a těm, kteří jim při porodu pomáhají, neměla být odpírána s odůvodněním, že to není bezpečná volba." (ROVNÉ ŠANCE, Porod v domácím prostředí, Možnost

informované volby, Porodní dům U čápa, o.p.s. https://www.pdcap.cz/Texty/Brozura_Por_Doma.pdf )

  • "Dnes se v tzv. západním světě většina porodů odehrává v nemocnicích. Vzdor tomu poslední výzkumy dokazují, že porodní centra a vlastní domov jsou místem, kde zdravá žena, doprovázená porodní asistentkou vzdělanou a zkušenou pro doprovod u porodu doma, může bezpečně porodit. Na porodu, který probíhá doma, můžeme vidět, jak skutečně vypadá to, co nazýváme normálním porodem. Pokud takovému modelu porozumíme a přijmeme jeho zásady, měli bychom být schopni vést porod v jakémkoli prostředí. Pro rodičky a porodní asistentky bude třeba nalézt takový přístup a vytvořit takové prostředí, v němž bude porod s největší pravděpodobností probíhat zcela normálně, a nalézt rovnováhu mezi soukromím a podporou. Pokud porod probíhá zcela normálně, spontánně, bez intervenčních zásahů, přináší to zážitek všem, matce, dítěti, otci, rodině i celé společnosti. Pokud vzniknou nějaké komplikace, je třeba tyto komplikace zvládnout s maximální snahou zachovat to, co je normální a přirozené." Marshall H. Klaus (významný americký pediater a neonatológ, profesor Pediatrickej univerzity v Kalifornii v San Franciscu, držiteľ ceny Americkej pediatrickej akadémie M.D., Future Care of the Parents, 1978, 2001 (Zuzana Štromerová, Bsc., Rizika domácích porodů https://www.pdcap.cz/Texty/DP/RizikaDP.html)

Výhody pôrodu doma


  • "Pôrod doma je tým najprirodzenejším zavŕšením normálneho reprodukčného procesu." (Zuzana Štromerová, Porod v domácím prostředí)

  • Oproti atmosfére v pôrodnici je rodička na domácej pôde paňou domu, hostiteľkou, kým pôrodná asistentka (PA) je návštevník a toto rozdelenie úloh je aplikované na celý pôrodný proces. Rodiaca žena sa pôrodného procesu účastní aktívne, jej pocity a potreby sú v centre pozornosti. V súkromí a pokoji je sama sebou, naplno prejavuje svoju osobnosť. Môže sa do vôle uvoľňovať spevom, stonaním, krikom, tancom, masážami, intímnosťami s partnerom, sprchovaním, kúpaním... Nemusí sa hanbiť za sexuálnu povahu pôrodu, môže si ho vášnivo, divoko, radostne, spontánne vychutnávať, nerušene sa do seba úplne ponoriť.

  • Pôrodná asistentka dôveruje v schopnosť ženy porodiť vlastnými silami. Pôrod vníma ako fyziologický proces, ktorý prebieha správne, pokiaľ sa doň nezasahuje, avšak má so sebou "núdzové" lieky, ak treba v prípade vážnych (veľmi zriedkavých) komplikácií konať. Niektoré PA využívajú homeopatiká.

  • Žena sa môže obliekať a vyzliekať podľa vlastnej vôle. Mnohé ženy uprednostňujú nahotu.

  • Nerušené súkromie je azda najdôležitejším bodom. Podľa uznávaného pôrodníka Michela Odenta je pôrod nedobrovoľný proces a nedobrovoľnému procesu sa nedá napomáhať. Hlavná vec je nenarušovať ho.

  • Sloboda prijímania tekutín a potravy je samozrejmosťou.

  • Pôrod prebieha kontinuálne, postupne sa vyplavujú hormóny zabezpečujúce hladký priebeh pôrodu, ktoré zároveň pôsobia ako tlmiče bolesti, či prirodzené opiáty.

  • Doma sú vylúčené umelé zásahy do pôrodu a teda takmer nikdy nedochádza k náhlym zvratom v jeho priebehu.

  • Žena je nepretržite v kontakte s jedinou pôrodnou asistentkou, ktorú dôverne pozná z predchádzajúcich stretnutí a vníma ju ako blízku spoločníčku, pred ktorou nepociťuje ostych. PA ženu a dieťa nepretržite pozorne sprevádza. (Toto je starostlivosť, akú nedokáže poskytnúť žiadna pôrodnica. V nich sledovanie zdravotníkom nahrádzajú monitory, ktoré znehybňujú ženy a tým zabraňujú prirodzenému priebehu pôrodu, čím ho ohrozujú. Jeden zásah vyvoláva ďalší...). Pôrodná asistentka vie (niekedy aj na základe pocitu, ktorý nemusí byť vždy racionálny, ale v drvivej väčšine neklame) včas odhaliť prípadné komplikácie a pokiaľ ich nevyriešia prirodzené metódy, odporučí žene presun do pôrodnice.

  • Pôrodom doma sa žena neseparuje od manžela a malých detí.

  • Domáce prostredie je najbezpečnejšie aj z hľadiska vzniku infekcie.

  • Sloboda pohybu umožňuje voliť polohy, ktoré sa žene žiada zaujať tak v prvej, ako aj druhej dobe pôrodnej. Môže kľačať na štyroch, môže sa zavesiť o partnera a pôrodnú asistentku, čupieť, sedieť... presne tak, ako potrebuje dieťatko, aby sa nastavila a poskytla mu optimálne podmienky pre svoje posúvanie sa, či vykĺznutie. Nekontroluje tlačenie, ani dych, odovzdáva sa nutkaniu tela (našepkávaniu dieťatka) a práve vďaka tomuto "vypnutiu", odovzdaniu sa prežíva pôrod inštinktívne, pravo.

  • Pri prirodzenom pôrode väčšine detí razí cestu plodový obal, čím sa eliminuje stres z tesného prechodu. Plodový obal sa pretrhne obyčajne v neskoršej fáze. Toto neskoré, spontánne prasknutie plodového vaku znižuje riziko infekcie streptokokom.

  • Novorodeniatko sa rodí do láskyplného prostredia. Je privítané ako tá najdôležitejšia a najjemnejšia osôbka na svete (ono ňou skutočne je) s najväčším rešpektom a úctou za tlmeného osvetlenia, ticha, do rúk matky, partnera, či pôrodnej asistentky. (Je vylúčené, aby ho vítali ruky pôrodníka, ktorého pracovnou náplňou je (pokiaľ to výhradou svedomia neodmieta) aj usmrcovanie detičiek zavrhnutých matkou umelým potratom). Tento moment zrodenia je výsostne časom dieťaťa a jeho rodičov, je absolútne rešpektované ich kontaktovanie sa, láskanie, radostné výkriky, či slzy, dotyky, neopísateľné nadšenie...

  • Dieťatku sa odstrihne pupočná šnúra až po dotepaní, je neprerušovane v matkinom náručí, vzniká dokonalá väzba (bonding), ktorá je základom ich vzťahu. Dieťa je na tele matke osídlené jej baktériami, ktoré ho ochránia pred cudzími baktériami. Váženie a meranie nie je tak podstatný fakt, aby sa nedalo odložiť na neskôr. Je vylúčené, aby bolo dokrmované čajom, alebo umelým mliekom, ako to je bežné v klasických pôrodniciach.

  • Voľnosť pohybu a skoré prisatie dieťaťa podporujú bezpečné vypudenie placenty.

  • Placenta je majetkom rodiny, môžu si ju uctiť podľa vlastných predstáv.

  • Prirodzenými opiátmi zaplavená matka je po pôrode dve až štyri hodiny čulá, energická, čo napomáha zoslabovaniu krvácania a umožňuje naplno si vychutnávať spoločnosť dieťatka. Dieťatko má mamu a teda aj zdroj mliečka stále nablízku (neustály kontakt je základom úspešného dojčenia), silnie každým dúškom a láskavou opaterou rodičov.

  • Prvé mlieko - kolostrum má vďaka kvalitnej domácej strave správne zastúpenie živín.

  • Dieťatko nie je bez vášho súhlasu zaočkované.

Ktoré ženy môžu uvažovať o pôrode doma


Všetky, ktoré:

  • "sú zdravé pred tehotenstvom i v tehotenstve

  • sa neliečia s orgánovým ochorením (pečeň, srdce, obličky...)

  • neužívali v tehotenstve žiadne lieky, mesiac pred termínom neužívali magnézium (ktoré lekári často predpisujú, aby "mamičkám netvrdlo v tehotenstve bruško") a ani návykové látky (fajčenie, alkohol, drogy)

  • sú presvedčené, že domáce prostredie je tým prostredím, ktoré pre ne predstavuje pojem bezpečie (i bezpečie pri pôrode)

  • prežívajú také tehotenstvo, na konci ktorého je možné predpokladať normálny prirodzený pôrod (dieťatko je správne uložené, matka má priestrannú panvu a pod.)" (Zuzana Štromerová, Porod v domácím prostředí)

Alexandra Kešeľová
Všetky práva vyhradené 2017
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky